Uwaga, sekta Moona znów działa w Polsce

Czwartek, 12 kwietnia 2012 (18:16)

Po kilku latach spokoju uaktywniła się w Polsce sekta Moona. Kościół Zjednoczenia próbuje w dużych miastach zorganizować przy udziale organizacji pozarządowych konferencję na temat rodziny - alarmuje Dominikański Ośrodek Informacji o Sektach. Z taką propozycją występuje Uniwersalna Federacja Pokoju, która ściśle współpracuje z Kościołem Zjednoczenia.

Konferencje na temat rodziny to tak naprawdę pierwsza próba nawiązania kontaktu z potencjalnymi kandydatami do sekty. Poszukiwane są osoby aktywne zawodowo, posiadające rodziny, a także studenci. Po zdobyciu namiarów po kilku tygodniach pojawiają się telefony i e-maile zapraszające do współpracy, a w końcu atrakcyjna oferta zagranicznego wyjazdu. Wszystko to prowadzi do psychicznego i finansowego uzależnienia najczęściej młodych ludzi od sekty. Czyli bezwzględne posłuszeństwo i podporządkowanie całej aktywności tej grupie- tłumaczy dominikanin Tomasz Franc z Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Sektach.

Osoby wciągnięte przez sekty bardzo trudno później odnaleźć, ponieważ zrywają wszelkie więzi łączące je z rodziną i znajomymi. Wyjeżdżają nawet na kilka lat, przekazując cały swój majątek sekcie.

Sekta daje nową tożsamość i nowe cele. Zabiera znacznie więcej

Sekty mogą mieć charakter totalitarny. Ich liderzy przypisują sobie boski autorytet i prawo decydowania o ważnych sprawach życiowych pozostałych uczestników. Bardzo niebezpieczne są także sekty uzależniające uczestników psychicznie i ekonomicznie za pomocą technik psychomanipulacyjnych.

Psychologowie podkreślają, że wiele osób wiążących się z sektą poszukuje i potrzebuje uzależnienia emocjonalnego jako rekompensaty za złe dzieciństwo albo braki w życiu dorosłym.

W dotychczasowym życiu mogą odczuwać brak oparcia w rodzinie, mieć potrzebę wyodrębnienia się z anonimowego tłumu, szukać duchowego przewodnika. Sekty oferują im niespotykane dotychczas sposoby myślenia i spojrzenia na siebie samego, świat i historię. W nowej grupie można uzyskać nową tożsamość, nowych przyjaciół i nowe życiowe cele.

Z czasem nowo przybyli padają ofiarą psychicznej presji. Przyjmują warunki bezwzględnego posłuszeństwa, podporządkowują swoją wolę decyzjom lidera. Kolejnym etapem psychomanipulacji jest izolowanie od świata. Wiąże się to z kontrolą sądów, opinii, eliminowaniem informacji z zewnątrz, oddzieleniem od rodziny i przyjaciół.

Kościół Zjednoczenia działa od ponad pół wieku

Kościół Zjednoczenia (Unification Church), czyli Ruch pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego (Holy Spirit Association for the Unification of World Christianity), został założony w 1954 r. przez Koreańczyka San Myung Moona (ur. 1920r.) w Seulu (Korea Południowa).

W 1960 r. po trzecim rozwodzie wziął ślub z 18-letnią Hak-Ja-Han. Zdarzenie to, określane jako "Ślub Baranka" miało dla zwolenników Moona wymiar religijny, miało według nich zainicjować nową erę w historii ludzkości. W 1965 r. Moon wyruszył w pierwszą światową podróż. W 1972 r. przeniósł się z Korei do Irvington (stan Nowy Jork) w USA.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Maciej Grzyb