Ustawa likwidująca WSI w przyszłym tygodniu

Poniedziałek, 13 lutego 2006 (13:36)

W przyszłym tygodniu na posiedzenie rządu trafi pakiet ustaw likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne i powołujący oddzielny wywiad i kontrwywiad wojskowy w ramach sił zbrojnych. Trwa spór, kto obejmie nadzór nad tymi służbami.

Od kilku dni informujemy was o konflikcie między ministrem Radkiem Sikorskim a koordynatorem służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem; spór dotyczy właśnie tego, kto będzie nadzorował wojskowy wywiad i kontrwywiad.

Obaj panowie skutecznie unikają jasnych odpowiedzi na ten temat. Minister Sikorski nazywa to innym spojrzeniem na wojskowe służby. Perspektywa ministra obrony narodowej, który ma konstytucyjną odpowiedzialność za bezpieczeństwo wojsk, w naturalny sposób jest troszeczkę inna od perspektywy ministra koordynatora - tłumaczy. Wassermann, który chce mieć wpływ na agenturę i sfery działalności operacyjnej, mówi z kolei jedynie o "prezentowaniu poglądów".

Kto więc wygra to prezentowanie poglądów? Parę dni cierpliwości i zobaczy pan, że z rządu trafi do Sejmu uzgodniony projekt ustaw - zapewnia szef resortu obrony. Na razie jednak w WSI rządzi człowiek Wassermanna, płk Jan Żukowski, który karierę zaczynał w komunistycznej Wojskowej Służbie Wewnętrznej. Ale to - jak widać - nie zawsze jest przeszkodą...

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

-