Konstytucja 3 Maja była sukcesem, choć ostatecznie przegrała z oligarchią, co zakończyło się utratą przez Polskę niepodległości na 123 lata - powiedział w czasie uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, prezydent Lech Kaczyński. Problem naprawy państwa jest aktualny również dzisiaj - podkreślił prezydent.

Według Lecha Kaczyńskiego, największym sukcesem twórców trzeciomajowej konstytucji było gruntowne zreformowanie państwa, powołanie Komisji Edukacji Narodowej, reforma monarchii i sejmu. Mieliśmy mieć ustrój, który pozwoliłby na zasadnicze wzmocnienie państwa, by Polska odgrywała taką rolę, jaką odgrywać powinna - rolę dużego państwa w Europie - mówił prezydent.

Jednocześnie - podkreślił Lech Kaczyński - konstytucja i te reformy miały przeciwników, którzy "mówili, że działają w imię wolności". O ile - jak zaznaczył - w innych krajach droga do nowoczesnej konstytucji wiodła od absolutyzmu, w Polsce odbywało się to od tak zwanej demokracji szlacheckiej, która w istocie była jednak wspieraną spoza kraju oligarchią, mającą swe interesy. To ona, w opinii prezydenta, doprowadziła do utraty niepodległości na 123 lata.

Problem naprawy państwa, determinacji przy tej naprawie i przeprowadzenia istotnych reform, które nie osłabiają ale umacniają demokrację, jest aktualny również dzisiaj - powiedział Lech Kaczyński. Jak dodał prezydent, w ustroju demokratycznym nie ma wyjątków i nikt, nawet należący do najbardziej autentycznej elity, nie może nie podporządkowywać się prawu, które zostało uchwalone zgodnie z przepisami konstytucji.

Innym fundamentem demokracji, według prezydenta, jest "prawo obywatela do informacji prawdziwej i niewykrzywionej". Informacja ta powinna dotyczyć, zdaniem Lecha Kaczyńskiego, "zarówno teraźniejszości jak i przeszłości". W Polsce, abyśmy mieli do czynienia z pełną transparentnością, trzeba jeszcze dużo zrobić - mówił prezydent. Dodał, że działania w tym kierunku spotykają się z oporem. Oporu tego się nie ulękniemy i będziemy walczyć aż do chwili, gdy w Polsce prawo będzie równe dla wszystkic - podkreślił.

W święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Lech Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu - Ludwik Dorn i Bogdan Borusewicz.

W południe na Placu Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa wart, z udziałem oddziałów wojsk lądowych, lotniczych, marynarki, kawalerii, żandarmerii, policji i straży granicznej. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja salut armatni.

216 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, tak jak we wszystkich miastach, hucznie świętowano również w Czeladzi na Śląsku. Jednak tu obchody były wyjątkowe, bo przy flagach Monako. Z Janem Skalskim, burmistrzem Czeladzi i jednym z oburzonych mieszkańców miasta rozmawiała reporterka RMF FM Aneta Goduńska: