Zapłaciłeś – straciłeś. Nie zapłaciłeś – możesz nie płacić. Chodzi o mandaty wystawione przez straż miejską na podstawie zdjęć z fotoradarów. Wczorajsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego spowodowało, że kilkanaście tysięcy kierowców może się wywinąć od płacenia za przewinienia.

Mecenas Andrzej Malicki z Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu radzi, by składać w sądzie wnioski o umorzenie postępowania. Podstawą ma być oczywiście Trybunału. Sądy często umarzają postępowanie w tego rodzaju sprawach - tłumaczy.

Ci, którzy zapłacili, też mogą próbować walczyć o swoje, choć – jak zaznacza mec. Malicki – jest to bardzo ryzykowne. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wiążą bowiem z chwilą publikacji.

Wczoraj TK uznał za niekonstytucyjne przepisy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, które dawało straży miejskiej uprawnienia do karania mandatami kierowców, którzy przekroczyli prędkość. Ustawa o ruchu drogowym, na podstawie której wydano to rozporządzenie, nie pozwala straży na ściganie takich wykroczeń – uzasadniali sędziowie.