Uczyć historii, wspominać poznański czerwiec

Niedziela, 25 czerwca 2006 (20:00)

Jak dzisiaj uczyć najnowszej historii Polski? W Poznaniu obchodzona jest 50. rocznica wydarzeń czerwcowych 1956 roku. Z tej okazji grupa studentów rozpoczęła plakatową inwazję na historyczną świadomość studentów.

Afiszami oblepione zostały wszystkie uczelnie. - Tytułem przewodnim było: „A ja, czy na pewno wiem?”. Pytaliśmy się znajomych i ich wiedza była albo żadna, albo ograniczała się do tego, że coś, jacyś robotnicy - opowiada jeden z pomysłodawców plakatowej akcji.

Większość rozmówców reportera RMF potrafiło podać tylko podstawowe fakty; wielu jeszcze niedawno było zdziwionych, że w czerwcu 1956 roku w Poznaniu zginęli ludzie. Plakaty odsyłają do stron internetowych – być może dzięki temu pamięć o wydarzeniach sprzed 50 lat nie będzie już pełna białych plam. Posłuchaj relacji Adama Górczewskiego:

Historyczna rekonstrukcja strajku radomskich robotników z 25 czerwca 1976 roku była częścią uroczystych obchodów tego wydarzenia. 30 lat temu, po wprowadzeniu przez władze podwyżek, strajki i demonstracje odbyły się w Radomiu, Ursusie i w Płocku. czytaj więcej

O wydarzeniach poznańskiego czerwca 1956 oraz radomskiego 1976 roku czytajcie także w specjalnym dodatku „Tygodnika Powszechnego”.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM - newsroom