Molo w Sopocie, ruchome wydmy w Łebie i zamek krzyżacki w Malborku - to tylko niektóre atrakcje województwa pomorskiego. W tym regionie żaden turysta nie może się nudzić. Dziś wspólnie wybieramy największą atrakcję turystyczną Pomorza. Która z propozycji zasługuje Twoim zdaniem na miano przeboju? Głosuj w sondzie!

Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego

Podwodny ogród zoologiczny mieści się na Molo Południowym, w reprezentacyjnej części Gdyni. Zobaczyć można w nim ponad 200 gatunków ryb, gadów i płazów z różnych rejonów świata. Od rafy koralowej po oceaniczną głębię - przez Tropiki Amazonii nad Morze Bałtyckie. Największe spośród 68 zbiorników mają pojemność 100 tys. litrów. We wszystkich mieszka łącznie ponad 1500 żywych organizmów. Akwarium działa od 1971 roku. Prowadzi szeroką działalność edukacyjną. W wakacje czynne codziennie od 9 do 20.

Półwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel - to najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe na Półwyspie Helskim. To miejsce niezwykle popularne wśród turystów i miłośników sportów wodnych, stolica windsurfingu i kitesurfingu. Niestety niełatwo się tam dostać. W sezonie już na wjeździe do Władysławowa możecie spodziewać się korka. Alternatywą dla drogi lądowej może być jednak tramwaj wody. Jedną z największych atrakcji tego rejonu jest fokarium w Helu.

Rzymska Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim

Zrekonstruowana Osada Handlowa z okresu rzymskiego była elementem Szlaku Bursztynowego. Faktoria w Pruszczu Gdańskim - według archeologów - była jednym z silniejszych ośrodków nad Bałtykiem. Na miejsce można zobaczyć charakterystyczne drewniane chaty i warsztaty rzemieślnicze otoczone palisadą. Wewnątrz drewnianych pomieszczeń dla zwiedzających przygotowano multimedialne i tradycje ekspozycje. Faktoria, która mieści się przy ulicy Zastawnej, jest czynna codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od godziny 11 do 18.

Molo w Sopocie

Drewniane molo o długości 511,5 metra jest symbolem i wizytówką Sopotu. To ulubione miejsce spacerów setek tysięcy turystów. Obecnych rozmiarów nabrało w 1927 roku. Od tego roku otwarta jest także nowa głowica molo. Dolne pokłady umożliwiają przybijanie jachtów i statków. Można stamtąd popłynąć w rejs - statkiem pasażerskim lub szybką motorówką.

Trakt królewski w Gdańsku

Reprezentacyjna i spacerowa część Gdańska. Wiedzie ulicami Długą i Długi Targ - od Zielonej do Złotej Bramy. Pełny jest zabytków i ciekawych miejsc. Znajduje tam Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Fontanna Neptuna. Na trakcie roi się od restauracji, kawiarni i ogródków Za Złotą Bramą - kończącą drogę - podziwiać można nabrzeża Mołtawy i słynny gdański Żuraw.

Kraina w Kratę

Kraina w Kratę to kompleks skansenów i obiektów muzealnych na Pobrzeżu Słowińskim. Białe ściany i czarne bele tworzą charakterystyczny motyw architektoniczny. Za "stolicę" tego regionu uważana jest wieś Swołowo. Znajdziecie tam zabytkową zagrodę Albrechta i Centrum Kulturoznawcze Pomorskiej Krainy w Kratę. Na co dzień kompleks otwarty jest od godziny 10 do 18, we wtorki do 15. W poniedziałki niestety nie można go zwiedzić.

Ruchome wydmy w Łebie

Są symbolem Łeby, popularnej miejscowości turystycznej. Leżą na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, na mierzei, między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Ogromne hałdy piasku, nazywane przez niektórych "białymi górami". Co roku przesuwają się kilka metrów w stronę Łeby. Wypad na wydmy to całodniowa wycieczka. Spacer zajmuje około 3 godzin. Można też dojechać małymi busami lub wypożyczanymi na miejscu Melerami.

Subiektywna Linia Autobusowa

Jedyny dobry sposób na zwiedzenie byłej Stoczni Gdańskiej - niedostępnej i odgrodzonej od miasta murami. Podróż odbywa się starym Jelczem. Zobaczyć można stoczniowe pochylnie, dawną salę BHP, dyrekcję stoczni, halę u-bootów, warsztat Lecha Wałęsy, czy miejsce, w którym "przeskoczył mur". Odwiedzić można także wystawy w budynku Instytutu Sztuki Wyspa i Hali 90b. Przewodnikami są świadkowie historii - stoczniowcy związani z zakładem przez całe życie. Autobus jeździ tylko 2 razy dziennie, o godziny 11 i o 14. Miejsce lepiej jednak zarezerwować telefonicznie, bo chętnych jest wielu.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Jego symbolem i najpopularniejszą atrakcją jest słynny "Dom do góry nogami". To, co odczuwa człowiek po przekroczeniu jego progu, trudno opisać słowami. Chętnych nie brakuje - w kolejce spędzić można grubo ponad godzinę. W międzyczasie jest co robić, bo w Szymbarku nie brak atrakcji. Mieści się tu m.in. Muzeum ciesielnictwa, sowiecki łagr czy Bunkier Gryfa Pomorskiego. Zobaczyć można też najdłuższą na świecie deskę lub ogromny fortepian. Centrum czynne jest codziennie od godziny 9 do 19. W niedziele od godz. 10.

Zamek w Malborku

Dawna Stolica Zakonu Krzyżackiego i siedziba Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Jeden z największych zamków średniowiecznej Europy. Obronna twierdza nad rzeką Nogat. Trzyczęściowy zamek w stylu gotyckim o łącznej powierzchni ponad 250 tys. metrów kwadratowych. Budowa rozpoczęła się w 1274 roku i trwała prawie 200 lat. Wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na tereny zamkowe dostać się można przez cały tydzień, ale muzeum działa tylko od wtorku do niedzieli.