Pogoda dziś będzie bardzo zmienna. W dzień możliwe są przelotne opady deszczu i burze. IMGW ostrzega przed gradem w południowo-zachodniej części kraju. Nocą pogoda może być niebezpieczna szczególnie w centrum Polski: z burzami i wiatrem osiągającym w porywach do 100 km/h.

Według informacji Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, 

Pogodę na najbliższe godziny kształtować będzie układ niskiego ciśnienia znad Bałtyku.

Przelotne opady deszczu, które zaczną się w piątek nad ranem, stopniowo będą wchodziły w głąb kraju. Za wyjątkiem północnego zachodu Polski, na pozostałym obszarze kraju w ciągu dnia mogą wystąpić przelotne opady deszczu. W drugiej połowie dnia, zwłaszcza pod wieczór, w Polsce centralnej, południowej i wschodniej, możliwe są burze z opadami gradu - mówi Ewa Łapińska, synoptyk IMGW-PIB.

Lokalnym burzom mogą towarzyszyć mocne porywy wiatru - mogą osiągać 70-75 km/h. 

Będzie ciepło. W centrum termometry pokażą około 25-26 stopni, a nawet 28 stopni - na południu. Najchłodniej będzie nad morzem - około 16-18 stopni Celsjusza.

W nocy silne burze i grad

W nocy z piątku na sobotę nad Polskę nasunie się kolejny front z silnymi burzami i intensywnymi opadami deszczu. Polska będzie podzielona na dwie strefy opadowe. W północnej części będą to jednostajne, intensywne opady, na południowej - silne opady deszczu i burze oraz możliwy grad. 

Według szacunków meteorologów, najbardziej dynamiczna pogoda może mieć miejsce w pasie obejmującym Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i część Mazowsza

W czasie burz porywy wiatru będą dochodzić do 85 km/h, jednak lokalnie nie są wykluczone zjawiska nawałnicowe, w czasie których wiatr będzie wiał z prędkością do 100 km/h. 

Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od 7 do 10 stopni. Najcieplej będzie na południu, gdzie termometry wskażą do 16 stopni.