Taryfikator mandatów nie jest niezgodny z konstytucją

Wtorek, 30 września 2014 (13:23)

Taryfikator mandatów nie jest niezgodny z kodeksem wykroczeń ani konstytucją. Trybunał Konstytucyjny odrzucił dziś wniosek prokuratora generalnego o uznanie za niekonstytucyjne rozporządzenia wyznaczającego sztywne stawki mandatów za niektóre wykroczenia.

Rozmawiasz przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu? Dostaniesz już nie tylko mandat, ale i 5 punktów karnych. Konto kierowcy obciążą też punkty za parkowanie w miejscu dla osób niepełnosprawnych oraz za wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjechania. To tylko część zmian, jakie... czytaj więcej

Trybunał uznał, że precyzowanie w tabelach jakiej wysokości mandat wystawić za określone wykroczenie, mieści się w granicach prawa do oceny występków. Nie bez znaczenia, jak przyznał sędzia Leon Kieres, była również argumentacja rządu.

Jednym z zasadniczych argumentów określenia stawek mandatów była walka z korupcją i wyeliminowanie targowania się z funkcjonariuszami o wysokość mandatu - powiedział sędzia. 

Trybunał uznał niekonstytucyjność zaledwie kilkunastu z kilkuset zapisów z taryfikatora mandatów. Głównie przez ich niedostosowanie do zmienionych ustaw.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Tomasz Skory