Tragicznie mogło zakończyć się zbieranie grzybów dla 65-latka z Orzysza w woj. warmińsko-mazurskim. Mężczyzna szukał ich na poligonie wojskowym, tuż przed ostrzałem.

Mężczyźnie na szczęście nic się nie stało, bo w porę zauważyli go wojskowi, którzy przerwali przygotowanie do strzelania z amunicji bojowej. 65-latek wiedział, że ryzykuje, bo jadąc na poligon minął szlaban i czerwoną flagę ostrzegawczą. Za swój wyczyn dostał 500 złotych mandatu. Teren poligonu oznaczony tablicami informacyjnymi jest terenem zamkniętym dla cywilów i za jego naruszenie grozi kara nawet 5 tysięcy złotych.

Przez cały wrzesień na poligonie w okolicach Orzysza codziennie w godzinach 8.00-15.00 odbywa się strzelanie ostrą amunicją. Dodatkowo w czwartek od 21 do 1 w nocy wojskowi będą ćwiczyć ostrzał nocny. To duże zagrożenie życia i zdrowia dla osób, które zlekceważą zakaz wstępu na teren wojskowy - poligon.

W rejonach wojskowych obiektów szkoleniowych znajdują się maszty ostrzegawcze z czerwoną flagą - w dzień i z czerwonym światłem - w nocy, które oznaczają "ostre strzelanie".