Szefowa MEN: Wycofanie "śmieciowego jedzenia" ze szkół jest idiotyczne i absurdalne. Zmienimy to

Poniedziałek, 25 stycznia 2016 (10:48)

"Pod hasłem zdrowej żywności doprowadziliśmy do absolutnej katastrofy żywieniowej w szkołach i przedszkolach, plus do likwidacji małych i średnich przedsiębiorców" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, szefowa MEN Anna Zalewska, pytana przez słuchaczy o wycofanie "śmieciowego jedzenia" ze szkół. "Niestety rozporządzenie jest absurdalne, idiotyczne, napisane na kolanie i jest umiejscowione w ustawie" - uważa minister. Dodaje, że resort edukacji i Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do zmiany ustawy. "Mam nadzieję, że w ciągu 2 miesięcy ten program rozstrzygniemy" - zapowiada. Minister zaznacza, że szkołach występuje ogromny problem "dilerów" soli, cukru, czy saszetek kawy. "Dyrektorzy są już tak pomysłowi, że wystawiają wrzątek młodym ludziom" - mówi Zalewska.

Minister, pytana o podwyżki dla nauczycieli, odpowiada: "Mamy świadomość, że jest takie oczekiwanie, ale ono musi się zmierzyć ze zmianą systemu, bo wtedy rzeczywiście rzetelnie można policzyć pieniądze". Debata pokaże nam, jakie są możliwości budżetu. Od 2003 roku subwencja nie jest zmieniana - dodaje.

Ferie zimowe w całej Polsce w jednym terminie? To postulat często powtarzany, który absolutnie nie jest postulatem wszystkich izb turystycznych - uważa Anna Zalewska. Dodaje, że obecny stan jest dobry. Przyzwyczailiśmy się do tego i szkoły dają sobie radę. Dzięki temu, że przedsiębiorcy tak funkcjonują, to idą większe pieniądze do budżetu - argumentuje szefowa resortu edukacji.

Co po likwidacji egzaminu szóstoklasisty? Świadectwo, oceny, zainteresowania, wolontariat, olimpiady, koła - mówi minister. Ten egzamin o niczym szczególnym nie decydował - uważa. Minister dodaje, że jest zwolenniczką tego, by każdy etap edukacji kończyć świadectwem, a nowy rozpoczynać egzaminem. Nie może być tak, że system egzaminacyjny determinuje edukację - mówi gość RMF FM.

Anna Zalewska odpowiada również na pytania o historię, gimnazja, sześciolatki i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

(abs)

ZOBACZ, JAK MINISTER ZALEWSKA ODPOWIADAŁA NA PYTANIA KONRADA PIASECKIEGO

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska