Szczecin: Zatonął jacht „Down North"

Niedziela, 12 lutego 2017 (16:28)

Jacht „Down North” zatonął przy nabrzeżu szczecińskiej mariny znajdującej się w centrum miasta. Na pokładzie nikogo nie było.

Strażacy dostali informacje o zatonięciu jachtu przed południem - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie. Płetwonurkowie straży zeszli pod wodę, żeby sprawdzić, czy znajdują się tam ewentualne ofiary, ale nie nikogo nie odnaleziono - powiedział. Jak dodał, drzwi jednostki były zamknięte na kłódkę.

Strażacy rozstawili przy jachcie zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się substancji ropopochodnej, która pojawiła się na powierzchni wody - relacjonował dyżurny. Pytany, czy wyciek paliwa jest duży, dyżurny odpowiedział, że trudno mówić o wycieku i dodał, że być może jest to niewielka ilość paliwa, pokrywająca wcześniej silnik jachtu.

Z informacji dyżurnego straży wynika, że jacht ma być podnoszony w poniedziałek.

W maju 2015 r. szkuner "Down North" wyruszył ze Świnoujścia na wyprawę badawczą na Północ, za Koło Podbiegunowe. Uczestnicy wyprawy mieli zamiar uczcić 35 lat od zakończenia prac modernizacyjnych w polskiej stacji badawczej Hornsund na Spitsbergenie.

Wówczas doszło do wypadku w Zatoce Pomorskiej, ok. 20 mil morskich na północny-zachód od Świnoujścia. Podczas akcji ratunkowej uratowano 11 członków załogi, jedna osoba nie przeżyła. Ofiarą był niepełnosprawny mężczyzna, który stracił przytomność i - mimo reanimacji - zmarł. Leżący na burcie jacht nabrał wody i zatonął w ciągu 20 minut. Rozbitków podjął wtedy niemiecki kuter.

Wrak jachtu został podniesiony z dna zatoki cztery miesiące po wypadku. Remont "Down North" przeprowadzono w Szczecinie.

(mn)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP