"Swoboda" zwodowana. Pierwszy rejs największego statku w Polsce

Sobota, 11 sierpnia 2012 (15:05)

Największy i najszybszy pasażerski statek śródlądowy w Polsce wypłynął w pierwszy rejs po jeziorach augustowskich na Podlasiu. Statek zabrał na pokład ponad 300 pasażerów.

Chrzest jednostki odbył się przed południem. Po tradycyjnym rozbiciu o burtę butelki szampana, statkowi oficjalnie nadano imię. "Swoboda" - bo tak właśnie będzie się nazywać jednostka - to również nazwa jednej ze śluz Kanału Augustowskiego i jednego ze stawów koło Augustowa.

Statek ma długość 40 metrów i blisko 6 metrów szerokości. Kosztował ok. 3 mln złotych. Będzie mógł zabrać na pokład 330 osób. Na jego dolnym pokładzie wybudowany bar. Pokład górny to głównie miejsca siedzące. Ta część statku jest odkryta i dostosowana do tego, by można było tam podziwiać piękne augustowskie krajobrazy.

To czwarty statek we flocie Żeglugi Augustowskiej. Do tej pory Żegluga Augustowska dysponowała trzema statkami. Są to "Serwy" i "Sajno", które mogą przewieźć po 200 osób, oraz "Perkoz" mieszczący 75 pasażerów. Statkiem "Serwy" w 1999 roku pływał podczas swojej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II. Z tej okazji powstał specjalny rejs z Augustowa do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, gdzie przebywał wówczas papież.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM/PAP