Świadkowie: Żona namawiała znajomych do zabicia niepełnosprawnego męża

Wtorek, 18 marca 2014 (13:43)

Świadkowie zeznający przed olsztyńskim sądem okręgowym w procesie o zabójstwo niepełnosprawnego Piotra G. przyznali, że oskarżeni wcześniej planowali zbrodnię, m.in. namawiali do jej popełnienia znajomych z pracy. O zabójstwo Piotra G. oskarżono jego żonę Joannę oraz Pawła P., z którym kobieta miała romans i była w ciąży. Parze miał pomagać Łukasz K., który pracował razem z P. w firmie przeprowadzkowej.

Nie wiadomo, czy któryś z oskarżonych przyznaje się do winy, bo na czas składania wyjaśnień sąd wyłączył jawność rozprawy.

Piotr G. został zabity przed rokiem. Na jego ciało natknął się przechodzień w zaroślach w sąsiedztwie największego w Olsztynie placu zabaw między dzielnicami Nagórki a Jaroty. Ciało ofiary było skatowane.

Dziś sąd przesłuchiwał w tej sprawie m.in. mężczyznę, który pracował z oskarżonymi. Dostałem od Pawła propozycję, żeby przyjść na wódkę, a jak wróci mąż jego kochanki, to miałem mu spuścić łomot, żeby się wystraszył i uciekł. Ale ja się nie zgodziłem, nie wiedziałem nawet, że ten, co miałem go pobić, był niepełnosprawny - przyznał świadek.  

Dodał, że w jego ocenie Łukasz K. dał się namówić na udział w zbrodni, "bo dokładnie nie wiedział, w co się pakuje".

Inny ze świadków zrelacjonował sądowi słowa kierowane w jego obecności przez Joannę G. do męża. Mówiła, że ubezpieczyła go na 100 tys. zł i żeby teraz uważał, żeby nie wpadł pod autobus. Mnie to zmroziło - powiedział sądowi świadek.

Świadkowie także przyznawali, że Piotr G. skarżył się znajomym, że jest przez żonę bity i zdradzany, a ponieważ nie czuł się w domu bezpiecznie całymi dniami jeździł na wózku po Olsztynie, czasem żebrał.

Jutro sąd ma przesłuchać kolejnych świadków i biegłych; być może zostanie zamknięty przewód sądowy.
 
Oskarżonym grozi do 25 lat więzienia lub dożywocie - w zależności od kwalifikacji prawnej czynu.

(mpw)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska