Nawet dwa dni może trwać oczyszczenie Narwi po wycieku w Ostrołęce. Z zakładów celulozowych wylały się do rzeki duże ilości oleju opałowego. Strażacy rozstawili specjalną zaporę w miejscowości Zambski Kościelne. Chcą zebrać na nią zanieczyszczenia.

W Zambskach Kościelnych jest reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Posłuchaj jego relacji:

Wyciek został już zatamowany. Jednak przez całą noc do kanałów burzowych, a następnie do Narwi, wyciekło aż 5 tysięcy litrów oleju opałowego. Plama zanieczyszczeń ma 60 kilometrów długości i prawie dotarła do Pułtuska. W miejscowości Zambski Kościelne strażacy rozstawili specjalną zaporę. Zajmuje ona połowę szerokości koryta rzeki.

Akcji strażaków przyglądają się okoliczni mieszkańcy. Opowiadają, że w ostatnich latach Narew nie była tam mocno zanieczyszczona. Żwir, żużel brali. Tam zawsze może coś skapnęło, ale takiej ilości nigdy nie było - stwierdził jeden z rozmówców reportera RMF FM.

Poniżej przedstawiamy oficjalne stanowisko firmy Stora Enso Poland - właściciela zakładu, na którego terenie doszło do wycieku:

W dniu dzisiejszym na terenie zakładu Stora Enso Poland doszło do awarii systemu zasilania kotła elektrociepłowni. W wyniku tej awarii do zbiornika zabezpieczającego dostał się lekki olej opałowy, który następnie systemem wód deszczowych spłynął do Narwi. Szacunkowe ilości oleju to 3-5 tys. litrów. Dokładne ilości zostaną obliczone po inwentaryzacji oleju, jaki pozostał w instalacji.

Obecnie awaria została zabezpieczona, przeciek zatamowany, sytuacja opanowana. Jesteśmy wdzięczni Państwowej Straży Pożarnej za sprawną pomoc i wsparcie.

Podjęliśmy natychmiastowe działania, aby zutylizować powstałą plamę oleju. Zleciliśmy firmie Sintac Polska zebranie i utylizację wycieku. Stora Enso pokryje wszelkie koszty związane z oczyszczeniem Narwi. Na szczęście jest to olej opałowy lekki, który nie tonie, a utrzymuje się na powierzchni i jest łatwy do zebrania.

Nad ustaleniem przyczyn awarii pracuje specjalna komisja. Jej zadaniem będzie również wskazanie rozwiązań zabezpieczających przed takimi zdarzeniami w przyszłości.

Zarząd Stora Enso Poland

W serwisie eostroleka.pl umieszczono film, na którym widać plamę ropy. Zobacz:

Zakłady w Ostrołęce produkują celulozę i papier, tekturę i pudła oraz worki papierowe. Fabryka położona jest nad brzegiem Narwi.