Stanisław Karczewski: Nie będę kandydował na prezydenta Warszawy

Środa, 14 marca 2018 (10:47)

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że nie będzie kandydował w wyborach na prezydenta Warszawy. Zadeklarował jednocześnie, że będzie wspierał w kampanii wyborczej kandydata wybranego przez PiS. "Moja decyzja zapadła nie dziś, nie wczoraj i nie w poniedziałek, tylko zapadła w ubiegłym tygodniu. Mogę powiedzieć, że po rozmowie takiej ostatecznej z żoną i panem prezesem (PiS Jarosławem Kaczyńskim) taką decyzję podjąłem" - tłumaczył marszałek Senatu na briefingu prasowym.

Jak dodał, wielu warszawiaków popierało jego kandydaturę, chciało włączyć się w jego kampanię wyborczą i podsuwało mu wiele pomysłów na zmiany w stolicy.

Ten (pomysł), który jest dla mnie bardzo ważny i na pewno będzie realizowany przez prezydenta Warszawy, to budowa Pałacu Saskiego i Pałacu Bruhla; mam takie marzenie, by tam przenieść Senat, bardzo bym chciał, by tak się stało - powiedział Karczewski, zaznaczając, że tych pomysłów było o wiele więcej. Warszawiacy chcą zmiany - oświadczył marszałek Senatu.

Nawiązał też do słów szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina, który zapowiedział wcześniej, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy będzie ogłoszony po 10. kwietnia, a wybór zostanie dokonany pomiędzy: szefem kancelarii premiera Michałem Dworczykiem, wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Marszałek Senatu powiedział, że o ile wcześniej "na stole leżały trzy kandydatury, teraz leżą dwie". Ocenił, że zarówno kandydatury: Dworczyka, jak i Jakiego, są "bardzo dobre".

Znam pana ministra Dworczyka, i pana ministra Jakiego. Obydwoje są niezwykle dynamiczni, młodzi, bardzo pracowici, ambitni, uczciwi, rzetelni. Będę wspierał albo jednego, albo drugiego, tego, który zostanie wybrany - zadeklarował marszałek Senatu. Który (będzie kandydatem)? Nie wiem. To będzie decyzja partii - dodał.

Karczewski wyraził nadzieję, że kandydat PiS wygra w wyborach w Warszawie; zapewnił, że zrobi wszystko, aby tak się stało. Ja będę go (kandydata PiS) bardzo wspierał, będę z kandydatem PiS robił kampanię, mam swoje doświadczenia z wygranych kampanii w przeszłości - powiedział.

Przekonywał, że Warszawa chce zmiany i "ludzi uczciwych, rzetelnych, nastawionych na (rozwiązywanie) trosk warszawiaków, a nie deweloperów i swoich niejasnych interesów albo niejasnych interesów innych".

Karczewski ocenił, że kandydat "młodszy i bardziej dynamiczny" od niego będzie miał większe szanse na wygraną w Warszawie. Dodał, że na jego decyzje wpłynęła też ilość obowiązków, jako marszałka Senatu oraz chęć zintensyfikowania prac na rzecz Polonii.

(ph)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska