Spotkanie Bush - Annan w Waszyngtonie

Poniedziałek, 14 lipca 2003 (22:55)

Prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush i sekretarz generalny ONZ Kofi Annan rozmawiali w Waszyngtonie o najgorętszych problemach świata. Było to pierwsze spotkanie polityków od grudnia minionego roku i wyraźnie służyło poprawieniu stosunków, dość napiętych po wojnie w Iraku.

Rozmawiano dużo o Afryce, po dopiero co skończonej wizycie na tym kontynencie prezydenta Busha. Kofi Annan, któremu Afryka z oczywistych względów jest szczególnie bliska, podziękował prezydentowi za zainteresowanie jej sprawami, a zwłaszcza sprawą epidemii AIDS.

Omówiono także sytuację w Liberii. Bush podkreślił, że ONZ musi być częścią jakiejkolwiek zagranicznej misji wojskowej w tym kraju i zapowiedział, że wkrótce podejmie decyzję w sprawie amerykańskiego zaangażowania w konflikt.

Rząd USA zastanawia się, w jaki sposób pomóc militarnie w przywróceniu pokoju i stabilizacji w rozdartej wojną domową Liberii. Przebywający w Afryce prezydent George Bush dał do zrozumienia, że jego administracja nie zamierza wysłać tam większej ilości wojsk. czytaj więcej

Politycy poruszyli też kwestię Iraku. Bush podkreślił, że USA będą kontynuować tam swoje dotychczasowe działania, aż doprowadzą w końcu do demokratyzacji i stabilizacji tego kraju. Z kolei Kofi Annan zaapelował, by do procesu odbudowy Iraku włączyć jak najszerzej społeczność międzynarodową.

22:55

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

-