Sportowiec z amputowanymi nogami pokonał na rękach 30 pięter w obie strony

Wtorek, 12 września 2017 (14:29)

​Krzysztof Jarzębski - sportowiec, któremu z powodu nowotworu amputowano nogi - wszedł na rękach na 30. piętro warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki i w ten sam sposób wrócił na dół. 1,7 tys. schodów pokonał w 20-kilogramowej kamizelce.

Po zejściu z 30. piętra Jarzębski przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że trenował na swojej czteropiętrowej klatce schodowej. Zrobiłem coś poza swoją konkurencją - mam licencję jako kolarz - powiedział.

Przed amputacją nóg - spowodowaną zdiagnozowanym w 1990 roku nowotworem - Jarzębski trenował m.in. dziesięciobój w Łódzkim Klubie Sportowym. Po zakończeniu długiego leczenia wrócił do uprawiania sportu. Na wózku inwalidzkim pokonuje długie trasy w różnych częściach świata. W 2012 roku Krzysztof Gajzler nakręcił poświęcony mu film dokumentalny "Maratończyk".

Dopinguje mnie to, że jestem zauważalny wśród niepełnosprawnych i to, że mogłem kilku osobom pomóc - zaznaczył we wtorek Jarzębski. Paru osobom pomogłem, ale nie dlatego, że muszę, tylko dlatego, że sprawia mi to frajdę - podkreślił. Zapytany o to, czy zdarza mu się odpoczywać, powiedział dziennikarzom, że "odpoczynki mu szkodzą".

Zawsze będę robił coś o krok wyżej. Nigdy nie robię drugi raz tego samego poziomu, zawsze podnoszę poprzeczkę - powiedział. Po to się trenuje, żeby być coraz lepszym. Robię to, co powinien robić sportowiec - ocenił. Dodał, że 18 lat temu lekarze mówili mu, że jego dni są policzone. Być może dlatego dzisiaj żyję, bo robię to, co robię - stwierdził.

Zapowiedział również, że w kwietniu przyszłego roku zamierza przejechać dookoła Morze Bałtyckie.

(az)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska