Słowacja: Minister kultury ustąpił w związku z zabójstwem dziennikarza

Środa, 28 lutego 2018 (23:05)

Słowacki minister kultury Marek Madiaricz ogłosił swą dymisję, oświadczając, że nie może się pogodzić z tym, iż w czasie pełnienia przez niego rządowej funkcji zamordowano dziennikarza. Pracujący dla portalu internetowego Aktuality.sk 27-letni Jan Kuciak został w ubiegłym tygodniu zastrzelony wraz ze swą 27-letnią partnerką Martiną Kusznirovą w ich własnym domu w Velkej Maczy w kraju (województwie) trnawskim. Za najbardziej prawdopodobny motyw tej zbrodni policja uznaje zawodową działalność dziennikarza śledczego.

Z rzeczowego punktu widzenia z rządu najbliżej ma do mediów właśnie ministerstwo kultury. Po tym, co się stało, nie jestem w stanie wyobrazić sobie, że będę spokojnie zasiadać w ministerialnym fotelu. Moja decyzja związana jest z zabójstwem dziennikarza - powiedział Madiaricz. Dodał, że swą dymisję złoży na ręce prezydenta Andreja Kiski zapewne w poniedziałek.

Madiaricz stał na czele resortu kultury także w dwóch poprzednich rządach obecnego premiera Roberta Fico w latach 2006-2010 i 2012-2016. Zadeklarował, że po opuszczeniu stanowiska ministra zajmie się wykonywaniem mandatu parlamentarnego, który uzyskał jako kandydat kierowanej przez Fico partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD).

Portal Aktuality.sk opublikował w środę ostatni niedokończony artykuł Kuciaka, który opisuje działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'Ndrangheta w otoczeniu premiera Fico.

Za pomoc w wykryciu sprawców dokonanego między 22 i 25 lutego zabójstwa słowacki rząd ustanowił nagrodę w kwocie miliona euro. 

(m)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska