Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali ośmiu lekarzy i laboranta, którzy w zamian za łapówki pomagali w odroczeniu służby wojskowej i uniknięciu kary w prowadzonych postępowaniach karnych. W ciągu pięciu lat przygotowali kilkadziesiąt fałszywych dokumentacji medycznych i przyjęli prawie 120 tysięcy złotych łapówek.

Zatrzymani lekarze pracowali w kilku szpitalach w południowej Wielkopolsce. Za przygotowanie fałszywego zaświadczenia żądali od 2 do 5 tysięcy złotych. Osoby, które chciały uniknąć w ten sposób służby wojskowej lub odpowiedzialności karnej, zgłaszały się do Eugeniusza Z., laboranta w przychodni chirurgicznej. Ten kontaktował się następnie ze znajomym lekarzem, który wystawiał skierowanie do szpitala psychiatrycznego. Fikcyjny zazwyczaj pobyt na oddziale zamkniętym gwarantował ordynator placówki. Po zebraniu wszystkich dokumentów osoba, która zapłaciła lekarzom, zgłaszała się do WKU lub sądu.

Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali łącznie 40 osób. Znaleźli się wśród nich lekarze, laborant, pośrednicy i wręczający łapówki. Grożą im kary do 10 lat więzienia.