Skończyły się wakacje; powróciły korki na ulice polskich miast

Poniedziałek, 3 września 2007 (06:52)

Koniec wakacji… wracamy do pracy… O tym, co o poranku dzieje się na drogach, świadczą korki na ulicach wielu polskich miast. Drogowy koszmar od rana przeżywa Warszawa, Trójmiasto i Kraków.

Warszawa

Największe utrudnienia powoduje remont torów w Alejach Jerozolimskich. Na szczęście w tym tygodniu mają zniknąć zwężenia na centralnym odcinku arterii, wciąż jednak obowiązuje zmieniony ruch na sąsiednim moście Śląsko-Dąbrowskim. Kierowcy z Pragi zamiast kilkunastu minut, w godzinach szczytu potrzebują na pokonanie Wisły nawet ponad godziny.

Prawdziwy koszmar to rozpoczęty zaledwie tydzień temu remont ulicy Puławskiej. Arterię zamknięto w kierunku południowym, na wyznaczonym objeździe ustawiają się długie korki, po południu blokuje się też druga dojazdówka na południe, czyli Aleja Niepodległości. Remont Puławskiej ma potrwać do połowy grudnia - łatwo przewidzieć, że jeśli przyjdzie zima, wszystko znacznie się opóźni.

Kierowcy z centrum mogliby próbować uciekać na Wisłostradę, ale wspomniany już most Śląsko-Dąbrowski jest zablokowany przez samochody, Królewska jest zwężona i nie można dostać się do Karowej przez remontowane Krakowskie Przedmieście. Ten remont powinien skończyć się jesienią, ale potrwa co najmniej do wakacji w przyszłym roku.

Kto ma możliwość skorzystania z komunikacji miejskiej, powinien dokładnie sprawdzić rozkłady jazdy. Najlepiej, gdyby mógł skorzystać z metra lub tramwajów, bo autobusy tak samo tkwią w korkach. Nieco łatwiej będzie się jeździło po Warszawie dopiero od października, w przyszłym roku czeka mieszkańców stolicy jeszcze więcej remontów i budów.

Kraków

W dalszym ciągu trwa przebudowa Ronda Mogilskiego – jednego z najważniejszych skrzyżowań w mieście. Zlikwidowany został tymczasowy odcinek torowiska tramwajowego łączący ul. Mogilską i aleję Powstania Warszawskiego. Aż do 20 września wyłączony został ruch tramwajowy na ciągu: Rondo Grzegórzeckie – Rondo Mogilskie – al. Jana Pawła II – Rondo Czyżyńskie. Zawieszono kursowanie linii tramwajowych: 1, 7, 11, 14 i 32.

Drogowy koszmar to także przebudowa ulicy Konopnickiej na odcinku od Ronda Grunwaldzkiego do Mostu Dębnickiego. W trakcie remontu ruch odbywa się w obu kierunkach połową jezdni. Trasy komunikacji zbiorowej pozostały bez zmian, jednak istniejące przystanki zostały przeniesione w inne miejsca.

Ze sporymi utrudnieniami muszą liczyć się także kierowcy na al. 29 Listopada. Zamknięto zachodnią nitkę alei w kierunku centrum Krakowa. Na odcinku od ul. Wileńskiej do ul. Kamiennej obowiązuje ruch dwukierunkowy, a jezdnie są przedzielone separatorami. Podobnie wygląda sytuacja na wiadukcie na al. 29 Listopada nad torami kolejowymi.

Na al. Jana Pawła II budowane jest skrzyżowanie. Na odcinku od ul. Markowskiego do ul. Wysockiej została wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu.

Trójmiasto

Gdańsk

skrzyżowanie ulic: Armii Krajowej, Sikorskiego i Witosa - budowa linii tramwajowej na Chełm

ul. Marynarki Polskiej – przebudowa drogi wraz z torowiskiem tramwajowym

ul. Grunwaldzka i Kościuszki – przebudowa trasy wraz z torowiskiem tramwajowym

ul. Podwale Grodzkie (od ul. Hucisko do ul. Wały Piastowskie) – przebudowa ulicy

ul. Świętokrzyska – przebudowa ulicy

Błędnik – dokończenie remontu wiaduktu

ul. Wyzwolenia – rozbiórka torów kolejowych, przebudowa ulicy

Sopot

Zamknięty jest przejazd przed Dolny Sopot. Na ulicy Grunwaldzkiej – na wysokości ul. Monte Cassino – wykonywany jest tunel.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM - newsroom