Skandal w policji: Skazana za przemyt narkotyków przyjęta do służby

Środa, 17 lutego 2021 (13:57)
Aktualizacja: Środa, 17 lutego 2021 (16:17)

Do służby w policji w Gorzowie Wielkopolskim została przyjęta kobieta skazana wcześniej w Szwecji za przemyt ponad stu kilogramów narkotyków. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, dziś funkcjonariuszkę zwolniono z policji. Po południu lubuska komenda wojewódzka policji zawiadomiła w sprawie prokuraturę.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM, kobietę do sztabu prewencji w komendzie miejskiej, jako świeżo upieczoną policjantkę przyjęto w sierpniu zeszłego roku. 

Dopiero ostatnio wyszło na jaw, że ubiegając się o przyjęcie do policji, zataiła ponad półroczną odsiadkę w szwedzkim więzieniu.

Najbardziej zastanawiające jest jednak to, dlaczego osoby odpowiedzialne za rekrutację nie wykryły faktu jej pobytu w więzieniu

Wobec funkcjonariuszki wszczęto postępowanie dyscyplinarne i administracyjne dotyczące wydalenia z policji. Podstawą był "ważny interes służby". Dziś to postępowanie się zakończyło.

Policja zawiadomiła prokuraturę

Dziś również lubuska Komenda Wojewódzka Policji zawiadomiła prokuraturę w sprawie byłej już policjantki. 

Śledczy mają ocenić, czy była funkcjonariuszka powinna odpowiadać za poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Chodzi o ankietę wypełnioną przez nią podczas rekrutacji do policji, w której nie wspomniała o odsiadce. Już natomiast wiadomo, że nikt z gorzowskiej komendy, kto decydował o przyjęciu kobiety do służby, nie poniesie za to konsekwencji

Jak przekonuje policja, postępowanie rekrutacyjne przeprowadzono kompletnie, a kandydatka do służby nie figurowała w Krajowym Rejestrze Karnym jako skazana. Może się więc okazać, że swych obowiązków nie dopełnił któryś z urzędników z resortu sprawiedliwości. Właśnie to ministerstwo odpowiada za krajowy rejestr. Istnieje również możliwość, że zawiodła komunikacja ze Szwedami, u których kobieta odsiadywała wyrok.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Katarzyna Wójcik

Krzysztof Zasada

Magdalena Partyła