Skandal na żydowskim cmentarzu. Pozowały do wyzywających zdjęć

Piątek, 22 maja 2015 (12:58)

Oburzające zabawy nastolatków na cmentarzu żydowskim w Kaliszu. Jak dowiedział się nasz reporter Grzegorz Kwolek, młode kobiety z Wielkopolski pozowały do wyzywających zdjęć na zniszczonej nekropolii. "Rozważamy kroki prawne" - mówi RMF FM przedstawicielka fundacji "From The Depths" zajmującej się odszukiwaniem i restauracją żydowskich nagrobków - macew.

Fundacja szuka setek tysięcy macew, które w trakcie wojny i zaraz po niej zostały wywiezione z cmentarzysk. Ostatnio prowadziliśmy pracę w Kaliszu i wtedy dotarliśmy do zdjęć, na których widać młode kobiety w wyzywających pozach - mówi RMF FM Lena Klaudel z fundacji. Zaczęliśmy szukać informacji dotyczących Żydów w Kaliszu i cmentarza. I natknęliśmy się na sesje zdjęciowe, które zostały zorganizowane na żydowskim cmentarzu w Kaliszu, obrażające uczucia religijne - dodaje. 

"To zjawisko to epidemia"

W tej chwili sprawę analizuje prawnik fundacji. To jest złamanie prawa, naruszenie uczuć religijnych, być może narusza to także ustawę o pochówku - mówi przedstawicielka fundacji i zapowiada złożenie doniesienia do prokuratury. Dodaje, że takie zachowania są częstsze: Od roku zajmujemy się projektem, który ma na celu polepszenie relacji polsko - żydowskich i uwrażliwianie, edukowanie ludzi. I traktowanie miejsc pochówków polsko - żydowskich jako część naszej, polskiej historii. Kiedy zaczęliśmy się przyglądać zjawisku, okazało się, że to jest epidemia w całej Polsce. Ludzie chodzą na cmentarze żydowskie, ewangelickie i katolickie i robią sobie bardzo wyuzdane sesje zdjęciowe.

(mal)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Grzegorz Kwolek