Radosław Sikorski powiedział, że Polska chce rozwijać relacje Rosja - NATO w sposób realistyczny i korzystny dla obu stron. Szef polskiej dyplomacji podkreślił na Zamku Królewskim, podczas spotkania w 11. rocznicę przyjęcia Polski do NATO, że Europa Środkowa nie potrzebuje preferencyjnego traktowania, a chce tylko móc liczyć na solidarność i obronę, by czuć się bezpiecznym.

W ocenie szefa MSZ, Europa Środkowa nadal wspiera politykę otwartych drzwi Sojuszu w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich, ale też - jego zdaniem - nie należy zapominać o obietnicach danych Gruzji i Ukrainie.

Odnosząc się do kontaktów NATO - Rosja podkreślił, że Polska chce je rozwijać w sposób realistyczny i korzystny dla obu stron. Europa Środkowa chce zaangażowania Rosji jako partnera, ale w sposób pragmatyczny - mówił Sikorski. Zwrócił też uwagę na kwestię poszanowania wspólnych wartości. Mam nadzieję, że Rosja także podpisuje się pod tym - zaznaczył szef MSZ.

Jego zdaniem, nowa koncepcja strategiczna Sojuszu potrzebuje wizji przyszłości, ale też otwiera nam drogę do reform. Sikorski podsumował, że Polska oczekuje od NATO ponownego angażowania się Rosji jako partnera i zabezpieczenie naszego bezpieczeństwa.