Skończyliśmy z polityką zagraniczną w atmosferze awantury - tak Radosław Sikorski podsumował sukcesy swego resortu z okazji 100 dni rządu. Nowym elementem naszej polityki było odmrożenie stosunków z Federacją Rosyjską - zaznaczył szef polskiej dyplomacji

Sikorski pochwalił się dużą liczbą wizyt zagranicznych. Przedstawiciele rządu byli m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Niemczech i Belgii. Znaczących rewizyt jeszcze nie było – do Polski przyjechali m.in. szef norweskiej dyplomacji i prezydent Łotwy.

Europa przygląda się nowemu rządowi. Przyznaje się tutaj do winy, że rzeczywiście uważaliśmy, że przez te 100 dni musimy nawiązać dużo kontaktów - musimy dać się poznać w Europie, by przywrócić normalność - stwierdził Sikorski.

Według ministra spraw zagranicznych teraz nastąpi przyspieszenie. Już dziś do Warszawy przylatuje szef unijnej dyplomacji Javie Solana. Będzie on z pewnością rozmawiał o uznaniu przez nasz kraj niepodległości Kosowa. Zdaniem Sikorskiego może to nastąpić już w przyszły wtorek. Rząd czeka jeszcze na stanowisko prezydenta w tej sprawie. Do spotkania Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim dojdzie o godz. 18:30.