Schetyna o koalicji z KOD: Jesteśmy zbyt dużą partią, by wpisywać się w zespół kilkunastu mniejszych

Wtorek, 24 maja 2016 (10:56)

„Jesteśmy zbyt dużą partią, żeby wpisywać się w zespół kilkunastu mniejszych partii, które mają inne miejsce, oczekiwania i doświadczenie” – mówi, pytany przez słuchaczy o koalicję z KOD-em, gość Kontrwywiadu RMF FM, szef PO Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem to kwestia tego, żeby pokazać, że Platforma jest „czymś szerokim”. „Niczego się nie wystrzegamy. Chcemy współpracować” – deklaruje polityk. Pytany o spadające poparcie dla PO odpowiada: „Ja białej flagi nie używam”. Schetyna uważa, że trzeba walczyć do ostatniego dnia kampanii wyborczej i „pokazać, że Platforma wróciła do formy”.

Dlaczego PO jest zdziwiona, że PiS realizuje swoje obietnice wyborcze? Jesteśmy zdziwieni, że można bezkarnie rujnować budżet. Dlatego mówimy o Trybunale Stanu i o wadze Trybunału Konstytucyjnego. To wszystko będzie kosztować - odpowiada gość RMF FM.  Jego zdaniem "ci, którzy bezmyślnie rujnują budżet, zapłacą za to politycznie i prawnie". Nie zmienia to faktu, że warto walczyć, żeby oni zmienili swoje zdanie i przestali łamać prawo. Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość - sprawiedliwość - mówi lider Platformy. Jego zdaniem potrzeba sensownego nacisku, żeby PiS zmienił zdanie w sprawie TK. Program 500+? Gość Kontrwywiadu uważa, że polityka społeczna, czy rodzinna powinna być prowadzona z głową.

Kosiniak-Kamysz szuka swojego miejsca - odpowiada Schetyna, pytany przez słuchaczy o lidera ludowców na spotkaniu z marszałkiem Sejmu. Nie rozumiem go politycznie - dodaje.

Cytat

Byliśmy tylko częścią planu, jak każdy kraj europejski, który ustalił bardzo twarde reguły co do przyjmowania niewielkiej liczby uchodźców

Schetyna pytany o to, dlaczego "obiecał wbrew woli narodu przyjęcie uchodźców" odpowiada, że niczego nie obiecywał. Byliśmy tylko częścią planu, jak każdy kraj europejski, który ustalił bardzo twarde reguły co do przyjmowania niewielkiej liczby uchodźców, którzy i tak, jak widać, nie przyjechali ani do Polski ani do innych krajów - tłumaczy. Zdaniem polityka 500+ nie będzie długo działało. Do wszystkiego Polacy są w stanie się przyzwyczaić dość szybko. Także przyzwyczają się i do 500+ - mówi Grzegorz Schetyna.

Szef PO odpowiada również na pytania o demonstrację w Gdańsku i bilbordy.

Zobacz, jak Grzegorz Schetyna odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Konrad Piasecki

Magdalena Adamczyk