Sąd: Nastolatek, który wykorzystywał seksualnie dzieci, ma się leczyć w zakładzie zamkniętym

Poniedziałek, 26 listopada 2012 (18:20)

16-letni Damian C., który wykorzystywał seksualnie dzieci w radomskim szpitalu psychiatrycznym, został zamknięty w zakładzie leczniczo-wychowawczym - dowiedział się reporter RMF FM. Taką decyzję podjął sąd rodzinny w Jędrzejowie.


Zobacz również:

Decyzja sędziów w praktyce kończy głośną sprawę gwałtów na małoletnich pacjentach w radomskim zakładzie psychiatrycznym. Na razie jednak postanowienie się jeszcze nie uprawomocniło.

Sąd rodzinny w Jędrzejowie ustalił z całą pewnością, że 16-letni Damian C. co najmniej trzykrotnie wykorzystał seksualnie dwóch chłopców. Nie ma jednak mowy o gwałcie, a jedynie o "czynach lubieżnych". Doszło do nich dwukrotnie w lutym wobec 9-latka i raz w kwietniu - wobec 14-letniego pacjenta szpitala - mówił Marcin Chałoński z sądu okręgowego w Kielcach. W postępowaniu w sprawie nieletnich nie orzeka się kary, a sąd decyduje o stosowaniu określonych środków - w tym przypadku zamknął Damiana C. w ośrodku leczniczo-wychowawczym - tłumaczył sędzia Chałoński. 16-latek trafił do Krajowego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Garwolinie.

Drugie śledztwo trwa

W sprawie wykorzystywania dzieci w radomskim szpitalu psychiatrycznym toczy się jeszcze jedno śledztwo. Radomska prokuratura sprawdza, czy personel zakładu, a szczególnie jego szefostwo - dopełnił wszelkich starań, by zapobiec tej sytuacji. Na razie wszyscy pracownicy, ordynator i dyrektor szpitala zostali przesłuchani. Jak dotąd, nikt nie usłyszał zarzutu niedopełnienia obowiązków. Prokuratura w Radomiu tłumaczyła, że czeka na ustalenia jędrzejowskiego sądu, czy w zakładzie psychiatrycznym rzeczywiście doszło do przestępstwa. Teraz nie ma przeszkód, by śledztwo ponownie nabrało tempa.

Justyna Satora

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Krzysztof Zasada