Sąd nad sędzią z Gliwic coraz bardziej realny

Czwartek, 16 lutego 2006 (16:18)

Coraz bliżej realizacji są zapowiedzi wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego z Gliwic, który wydał wyrok w sprawie katowickiej hali. Do Sądu Apelacyjnego w Katowicach wpłynął już wniosek ministra Zbigniewa Ziobry, złożony w tej sprawie.

Zbigniew Ziobro chce, by decyzję gliwickiego sądu na temat odśnieżania dachu katowickiej hali zbadała prokuratura. W ubiegłym roku sąd stwierdził, że właściciel budynku nie miał obowiązku usunięcia śniegu z dachu obiektu. czytaj więcej

Sędzia w listopadzie ubiegłego roku orzekł, że ubezpieczyciel ma wypłacić Międzynarodowym Targom Katowickim odszkodowanie za uszkodzenie dachu hali. Awaria była wywołana przez zalegający śnieg. Wyrok opierał się na opinii biegłego, który stwierdził, że właściciel obiektu nie musi odśnieżać dachu i nie musi wiedzieć, jaka warstwa śniegu jest groźna dla bezpieczeństwa konstrukcji. Kilka tygodni później dach runął, grzebiąc pod gruzami dziesiątki ofiar.

Do policji docierają sygnały, że konstrukcja dachu katowickiej hali targowej, który runął w sobotę, była kilka lat temu "częściowo uszkodzona" – powiedział Paweł Biedziak z Komendy Głównej Policji. czytaj więcej

Orzeczenie sędziego ostro skrytykował minister sprawiedliwości. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, sędzia w „sposób rażący i oczywisty” naruszył zasady prawa. Jednak złożenie przez niego wniosku nie jest równoznaczne z rozpoczęciem postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego. O tym zdecyduje zastępca rzecznika dyscyplinarnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP