Władze Madrytu zdecydowały o likwidacji tysięcy żyjących na ulicach hiszpańskiej stolicy papug. Zdaniem przedstawicieli ratusza ptaki "naruszają różnorodność biologiczną i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców". Lokalny urzędnik odpowiedzialny w Madrycie za ochronę środowiska wyliczył, że miasto uśmierci większość z ponad 12 tys. papug.

"Łączny koszt eliminacji papug w naszym mieście pochłonie około 100 tys. euro. Zakończenia tego procesu, zatwierdzonego w poniedziałek, należy się spodziewać w październiku 2020 roku" - informują władze Madrytu.

Ich zdaniem likwidacja tysięcy ptaków stała się koniecznością ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, głównie z powodu spadających gniazd, a także szybko malejącej populacji mniejszych ptaków, takich jak wróble.

Jak podkreślono, papugi żyją średnio około 20 lat. Szybko się rozmnażają, składając co roku do ośmiu jaj.

Odławianie i likwidacja oraz sterylizacja

Według planu zatwierdzonego przez stołeczne władze "papugi będą eliminowane poprzez odławianie ich w zastawionych sieciach i likwidację, a także sterylizację".

"Ideałem jest całkowite wyeliminowanie tego gatunku z naszego miasta. Maksymalnie pozostanie przy życiu 600 okazów" - nie ukrywają władze Madrytu.

Pierwsze papugi pojawiły się w Madrycie na początku lat 80. Były sprowadzane z Ameryki Południowej, głównie Argentyny. Z biegiem czasu przestały być domowymi pupilami i zaczęły mieszkać na ulicach miasta.Opracowanie: