Ruszyła dystrybucja "Naszego elementarza"

Środa, 6 sierpnia 2014 (19:05)

Zaczęła się dystrybucja pierwszej części przygotowanego na zlecenie MEN podręcznika dla uczniów I klas szkół podstawowych "Nasz elementarz". Zamówione przez szkoły egzemplarze mają dotrzeć do nich za pośrednictwem kuratoriów najpóźniej 22 sierpnia.

Zamówienia i zapotrzebowania na podręcznik szkoły mogły składać do 23 lipca za pomocą specjalnej aplikacji na portalu Systemu Informacji Oświatowej; dotyczyło to zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych. Premier Donald Tusk poinformował w środę, że z oferty skorzystało ponad 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 procent szkół publicznych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło, że w sytuacji, gdy szkoła będzie potrzebowała więcej egzemplarzy "Naszego elementarza" niż zamówiła w lipcu, bo do I klasy zapisane zostały kolejne dzieci, będzie mogła wystąpić o dodatkowe podręczniki z rezerwy kuratorów. Zamówienie na nie będzie można składać od 11 sierpnia.

Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom. Nauczyciele będą mogli skorzystać z innego podręcznika niż rządowy "Nasz elementarz" pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje organ prowadzący szkołę (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców, by kupili podręczniki sami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP