Ruszył drugi etap rozbiórki warszawskiej Rotundy

Środa, 5 kwietnia 2017 (16:41)

Rozpoczął się drugi etap rozbiórki warszawskiej Rotundy - jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w centrum stolicy. Na dwa tygodnie prace wstrzymał stołeczny konserwator, bo w środku odkryto elementy oryginalnej konstrukcji. W środowe popołudnie na miejscu swoją pracę rozpoczął zespół powołany przez stołecznego konserwatora zabytków i właściciela budynku, który ocenia stan budynku. Niebawem pojawią się tam robotnicy.

Na początku tygodnia mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków profesor Jakub Lewicki ogłosił, że nie będzie wszczęte postępowanie o wpis do rejestru zabytków Rotundy PKO w Warszawie. Dodał, że decyzję taką podjął po "starannej analizie zagadnienia". Zapowiedział jednocześnie, że jest za powołaniem komisji, która oceni, które z oryginalnych elementów Rotundy będą mogły być wykorzystane w nowym budynku, który powstanie na jej miejscu. Tylko to rozwiązanie nie zatrzyma rozpoczętej inwestycji i umożliwi zachowanie uznanych za wartościowe fragmentów Rotundy - podkreślił.

"Na wpis do rejestru zabytków jest już za późno"

Odnosząc się do decyzji o niewszczynaniu postępowania zmierzającego do wpisania Rotundy do rejestru zabytków, Lewicki przypomniał, że został już rozstrzygnięty konkurs na nowy projekt budynku, został wyłoniony projektant i wykonawca inwestycji, zawarto wszystkie niezbędne umowy, a budowla została częściowo rozebrana.

Na wpis do rejestru zabytków jest już za późno. Wpis do rejestru zabytków spowodowałoby konieczność wykonania na nowo dokumentacji projektowej, a także renegocjację lub zerwanie wszystkich umów z projektantami i wykonawcami - napisał Lewicki w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta.

Funkcje bankowe w nowym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Do tego poziomu ma prowadzić zejście, obsadzone zielenią po bokach. Część "społeczna" miała mieścić się z kolei na pierwszym piętrze Rotundy. Koszty przebudowy budynku pokrywa bank PKO BP.

Rotunda została oddana do użytku w 1966 r. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, tj. zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce.

15 lutego 1979 r. w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 r.

(mn)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Michał Dobrołowicz

RMF FM/PAP