Roszady w PO. Nowi szefowie regionów

Niedziela, 27 października 2013 (22:05)

Platforma Obywatelska ma nowych szefów regionów na Dolnym Śląsku, Lubelszczyźnie w Małopolsce i na Podlasiu. Najbardziej zaciekły pojedynek toczył się pomiędzy Grzegorzem Schetyną a Jackiem Protasiewiczem. Ostatecznie europoseł pokonał byłego marszałka Sejmu.

Jacek Protasiewicz - gość poniedziałkowego Kontrwywiadu RMF FM - wygrał z Grzegorzem Schetyną 11 głosami. Wybory rozstrzygnęło dopiero drugie głosowanie - w pierwszym ani Schetyna, ani Protasiewicz nie otrzymali wymaganej liczby głosów.

Po ogłoszeniu wyników europoseł podziękował rywalowi "za dwie wybitne kadencje" w roli przewodniczącego. Druga tura pokazała, że są dwa środowiska w PO. Już dzisiaj chciałbym wam zadeklarować, że zrobię wszystko, abyśmy bezkonfliktowo zabrali się wspólnie do pracy po tych wyborach - powiedział. Schetyna nie krył rozczarowania sytuacją. Stwierdził m.in., że na zjeździe zwyciężyły partyjna "arytmetyka, mechanika i chemia, a nie było prawdziwej merytorycznej debaty".

Nowym przewodniczącym PO w Małopolsce został Grzegorz Lipiec, który kieruje również PO w Krakowie. Lipiec był jedynym kandydatem, po tym jak w piątek ze startu w wyborach zrezygnował dotychczasowy przewodniczący małopolskiej PO Ireneusz Raś.

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński został nowym przewodniczącym PO na Lubelszczyźnie. Zastąpi na tym stanowisku posła Stanisława Żmijana, który wycofał swoją kandydaturę. Żmijan tłumaczył, że poparcie dla niego i dla Karpińskiego rozkłada się mniej więcej po połowie, a - jak mówił - lubelska PO nie powinna tracić sił na konkurencję wewnętrzną w kontekście nadchodzących wyborów.

Poseł Robert Tyszkiewicz został nowym przewodniczącym podlaskich struktur PO. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Dotychczasowy przewodniczący podlaskich struktur Damian Raczkowski zrezygnował w piątek ze startu.

W pozostałych regionach dotychczasowi przewodniczący zachowali stanowiska.  W Wielkopolsce na kolejną kadencję wybrany został Rafał Grupiński, na Mazowszu - Andrzej Halicki, na Pomorzu - Sławomir Nowak, na Śląsku Tomasz Tomczykiewicz, na Podkarpaciu - Zbigniew Rynasiewicz, szefową świętokrzyskiej PO pozostała Marzena Okła-Drewnowicz , a lubuskiej - Bożenna Bukiewicz. Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski będzie nadal przewodniczącym zachodniopomorskiej PO. Andrzej Biernat został po raz kolejny szefem PO w Łódzkiem, Tomasz Lenz w regionie kujawsko-pomorskim,  Leszek Korzeniowski (już po raz piąty) - na Opolszczyźnie, a Jacek Protas na Warmii i Mazurach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP