Miliard trzysta milionów złotych dziennego obrotu, niemal 300 spółek i perspektywa ciągłego wzrostu. Giełda Papierów Wartościowych, która kończy dziś 16 lat.

Przez 16 lat działania giełdy zmieniło się prawie wszystko - od siedziby i prezesa zaczynając, przez nazwy kilku indeksów, aż po liczbę spółek, jaka dzisiaj notowana jest na warszawskim parkiecie.

Dziś na giełdzie są dokładnie akcje 295 spółek. 16 kwietnia 1991 roku inwestorzy mogli kupować akcje 5 spółek. Zmienił się także sposób kupowania akcji. Kiedyś na giełdzie kręcili się maklerzy w czerwonych szelkach, dzisiaj wszystko odbywa się drogą elektroniczną.

Rośnie też znaczenie Giełdy Papierów Wartościowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku na warszawskiej giełdzie zadebiutowało 38 spółek, w tym 6 zagranicznych. W tym roku mieliśmy już 14 debiutów. Według ostatnich badań warszawska giełda jest na 4. miejscu w Europie pod względem liczby debiutów - w tym roku pojawi się co najmniej 60 nowych spółek.

Doradca inwestycyjny Adam Ruciński przekonuje, że Giełda Papierów Wartościowych staje się jedną z największych z tego typu instytucji w naszej części Europy. Giełda warszawska będzie centrum regionalnym tej części Europy. Na to wskazują przede wszystkim liczba debiutów, zainteresowanie potencjalnych spółek wejściem na warszawski parkiet.

Jak grać, żeby wygrać i w co inwestować posłuchaj w relacji reportera RMF FM Daniela Matolicz: