Najbardziej opiniotwórczą stacją radiową w 2009 roku był RMF FM - wynika z rankingu opracowanego przez Instytut Monitorowania Mediów. W sumie na informacje naszych reporterów i korespondentów inne media powoływały się 4105 razy. Nasza stacja awansowała o trzy pozycje w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia i ostatecznie zajęła w rankingu 5. miejsce.

W minionym roku media najbardziej zainteresowane były: polityką polską, ekonomią, rynkiem, finansami oraz rankingami i sondażami. Spośród spraw bieżących najwyżej w klasyfikacji tematów powołań znalazły się m.in.: afera hazardowa, sprawa prywatyzacji polskich stoczni, wybory do Parlamentu Europejskiego, kryzys ekonomiczny, działalność służb specjalnych, kontrowersje wokół polityka Platformy Obywatelskiej Janusza Palikota czy zbliżające się wybory prezydenckie.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 99 876 przekazów mediowych (artykułów prasowych, programów radiowych i telewizyjnych). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 105 241 razy (68 985 razy w prasie, 22 211 w telewizji i 14 045 w radiu). Analiza obejmowała tylko te przekazy, które nie były przeglądami mediów.