Pogoda nie będzie nas dziś oszczędzać. Temperatura sięgnie nawet 35 stopni Celsjusza! Synoptycy z Instytutu Gospodarki i Meteorologii Wodnej ogłosili drugi stopień w trzystopniowej skali anomalii pogodowych.

Termometry wskażą dziś od 26 st. C na Wybrzeżu do 35 st. C na południu Polski. Najcieplej ma być na Lubelszczyźnie, Opolszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce, w Świętokrzyskiem, na Śląsku i Dolnym Śląsku. Przebywanie na słońcu na tych obszarach, gdzie żar dosłownie leje się z nieba, grozi udarem. Istnieje także zagrożenie pożarowe.

Jak się schłodzić w czasie upału? Mieszkańców Torunia pytał o to reporter RMF FM Tomasz Fenske:

W biurach i samochodach pracują klimatyzatory, a do przychodni zgłaszają się osoby, którym klimatyzacja zaszkodziła. Wszystko dlatego, że popularna "klima" obniża naszą wysoką wrażliwość na szybkie zmiany temperatur. Z podrażnionym gardłem do doktor Małgorzaty Grąckiej zgłosił się nasz reporter, Tomasz Fenske. Posłuchaj:

A po tak gorącym dniu można spodziewać się burz, gradu i silnego wiatru. Gwałtowne nawałnice grożą zwłaszcza Śląskowi i Opolszczyźnie. Pierwsze z nich przetoczyły się już w nocy. Strażacy interweniowali około 60 razy. W miejscowości Głębocko powalone drzewo uszkodziło samochód ciężarowy, dach stodoły i zerwało linię energetyczną. W Borkowicach i Chruścicach drzewa zerwały trakcję kolejową.