Koniec z gigantycznymi reklamami na budynkach. Według gazety „Metro” rząd przygotowuje rozporządzenie zabraniające wieszania potężnych reklam zasłaniających całe ściany, w tym także okna.

Lokatorzy od lat narzekają, że reklamy zabierają im słońce, a mieszkania robią się ciemne. Wytoczyli kilka procesów, ale sąd uznał, że dopóki reklama wisi legalnie i za zgodą większości mieszkańców, człowiekowi zmęczonemu brakiem światła odszkodowanie się nie należy. Z odsieczą idzie Ministerstwo Infrastruktury. Resort kończy wreszcie prace nad rozporządzeniem, które gwarantuje nieograniczony dopływ światła. Od zakazu będą wyjątki.

Jeśli zarządca budynku zdecyduje się na remont i ustawi rusztowania, to okna będzie można zasłonić. Reklamy będzie też można wieszać na ścianach szczytowych, oknach klatek schodowych lub lokali użytkowych. Zakazy nie obejmą również domów jednorodzinnych, biurowców i budynków publicznych. I jeszcze jedno. Stare płachty zostaną jeszcze przez półtora roku, bo firmy muszą mieć na czas na dostosowanie się do nowego prawa.

Rozporządzenie jest w fazie konsultacji, ale są szanse, że zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku – dodaje "Metro".