Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma ściąga do pracy w swoim resorcie przyjaciół z czasów jego pobytu w Stanach Zjednoczonych - ustalili reporterzy śledczy RMF FM. Od kilku dni nowym szefem gabinetu politycznego ministra jest Zygmunt Rygiel.

To współpracownik Andrzeja Czumy z polonijnego radia nadającego program w Chicago, a także jego bliski przyjaciel i towarzysz podczas wieloletniego pobytu obecnego ministra w tym mieście. To właśnie Rygiel miał witać na lotnisku w stanach Czumę, gdy ten w maju tego roku przyjechał tam z tygodniową wizytą - jak spekulowały wtedy media - by spłacić swoje długi. Świeżo upieczony pracownik ministerstwa nie zgodził się na wywiad, w którym udzieliłby informacji co do swoich kompetecji, więc jego przygotowanie do piastowania tej funkcji pozostaje więc na razie tajemnicą.

Szef gabinetu politycznego to jeden z najbardziej zaufanych ludzi każdego ministra, który w jego imieniu współpracuje z sejmem, administracją rządową i samorządową oraz partiami politycznymi. Często bierze udział w zakulisowych, nieformalnych rozmowach i spotkaniach. Jego miesięczna pensja sięga ośmiu tysięcy złotych.