W Zakopanem wybudowane zostanie przejście podziemne łączące główny deptak miasta – ul. Krupówki z targiem i dolną stacją kolejki na Gubałówkę. Prace, których koszt szacuje się na 5,7 mln zł, potrwają do grudnia 2008 r.

Jak poinformował burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, w związku z rozpoczęciem budowy przejścia podziemnego, 3 września zamknięta zostanie droga wojewódzka w rejonie stacji kolejki na Gubałówkę.

Musimy rozpocząć prace jak najszybciej, żeby wykorzystać w terminie przeznaczone na tę inwestycję pieniądze - powiedział burmistrz odpowiadając na pytanie, dlaczego droga zostanie zamknięta w okresie dużego ruchu turystycznego.

Drogę zamykamy, ale nie oznacza to jej całkowitego wyłączenia z ruchu. Będzie przynajmniej częściowo przejezdna na przykład w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem oraz w długi majowy weekend. Oznakowanie objazdów jest już zamontowane, staraliśmy się opracować jak najlepszy wariant - wyjaśnił Wojciech Solik, odpowiedzialny za sprawy inwestycyjne.

Jak powiedział, kosztami inwestycji po połowie podzielą się Miasto Zakopane i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Całość inwestycji ma kosztować 5,7 mln zł.

Przejście podziemne łączące Krupówki z targiem i dolną stacją kolejki na Gubałówkę znacznie zwiększy przepustowość drogi wojewódzkiej, którą w sezonie przejeżdża dziennie nawet ponad 1,5 tys. samochodów. Tędy jedzie się do sanktuarium na Krzeptówkach, do jednej z najpopularniejszych dolin - Kościeliskiej. Tędy też udają się turyści do polsko-słowackich przejść granicznych Chochołów-Sucha Hora lub Chyżne. Bezkolizyjne przejście pod tak ruchliwą ulicą Kościeliską jest niezbędne - dodał Solik.

W przejściu zaplanowano wybudowanie pawilonów handlowych. Dla osób niepełnosprawnych mają być zamontowane windy. Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień przyszłego roku.