Wydłużenie urlopów macierzyńskich o 8 tygodni i zwiększenie ulgi podatkowej z tytułu wychowania dziecka – to tylko niektóre założenia rządowego programu polityki prorodzinnej. Rząd chce także, by pracodawcy zmienili nastawienie do zatrudniania młodych matek.

Nie jest niczym strasznym zatrudnienie młodej mamy. Wręcz odwrotnie – jest to bardzo duża korzyść dla firm. Wszystkie badania pokazują, że młode mamy stają się bardzo dobrze zorganizowanymi pracownikami po urodzeniu dziecka – mówi wiceminister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska. Dodaje, że kobiety są wiernymi pracownikami, bo nie są nastawione na szybką zmianę miejsca pracy.W jaki sposób rząd chce zachęcić pracodawców, by zatrudniali młode mamy? Posłuchaj relacji reportera RMF FM Pawła Świądra:

Zwiększenie ulgi podatkowej z tytułu wychowywania dzieci docelowo do 500 zł na każde dziecko w rodzinie to kolejny punkt programu polityki prorodzinnej. Rząd chce też dodatkowego zabezpieczenia niepracującego małżonka (głównie kobiet) przez uznanie, że kapitał gromadzony na emeryturę jest majątkiem wspólnym małżonków. W planie jest też stworzenie nowoczesnych żłobków i przedszkoli.

Polityka prorodzinna jest ważna nie tylko dla rodziny, ma dążyć do zapewnienia trwania narodu jako całości – mówi premier Jarosław Kaczyński, który razem z wiceminister pracy i polityki społecznej prezentuje rządowy program polityki prorodzinnej.

Rząd chce, aby przez najbliższy miesiąc rządowe propozycje były przedmiotem publicznej dyskusji.