Toruńska prokuratura zajmie się sprawą reklamy jednej z firm odzieżowych, na której chłopak z deskorolką mierzy do klęczącego policjanta, mówiąc: "Na kolana, psie!". Reklama ukazała się w czasopiśmie dla skaterów, którego wydawca ma swoją siedzibę w Toruniu. Ilustracją, zwłaszcza po ostatnich atakach na funkcjonariuszy, oburzeni są policjanci.

Śledczy sprawdzą, czy kontrowersyjna reklama oprócz granic dobrego smaku nie narusza również prawa. Zdaniem policji, może być ona interpretowana jako publiczne nawoływanie do występku albo zbrodni bądź też publicznej pochwały popełnienia przestępstwa - tłumaczył dziennikarzom rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Zaznaczył, że reklama bulwersuje całe środowisko policyjne. Ona ma szczególny wydźwięk po śmierci policjanta, który zginął na warszawskiej Woli - powiedział.

Dodał, że w jego opinii reklama przedstawia też bardzo mylny obraz osób korzystających z deskorolki. Według niej osoba, która jeździ na deskorolce to potencjalny przestępca, który marzy, by kogoś zabić. Myślę, że jest ona obrażająca też dla skateboardzistów - podkreślił.

W styczniowo-lutowym wydaniu pisma "Info Magazine Skateboard" ukazało się zdjęcie mężczyzny w policyjnym mundurze, klęczącego przed chłopakiem, który celuje do niego z pistoletu. Jest też napis w "dymku": "na kolana psie".

RMF FM/PAP