Szczecińska prokuratura, która prowadzi śledztwo w sprawie porwania dwóch Polaków na saudyjskim tankowcu "Sirius Star", poprosiła o pomoc Europejski Urząd na rzecz Poszerzania Współpracy Sądowniczej (Eurojust). W piątek wszczęto również odrębne śledztwo w sprawie porwania pięciu Polaków, członków załogi norweskiego tankowca "Bow Asir".

Za pośrednictwem Eurojust chcemy nawiązać kontakt z odpowiednimi instytucjami w Wielkiej Brytanii, której dwaj obywatele byli członkami załogi „Sirius Star”. Wiemy, że Wielka Brytania prowadzi postępowanie w sprawie porwania. Wiemy już, że Chorwacja, której obywatel był również członkiem załogi porwanego statku, takiego śledztwa nie prowadzi. Skierowaliśmy także wniosek o pomoc prawną do Emiratów Arabskich – poinformowała prokurator Renata Pietrzak. Eurojust jest agencją o charakterze prokuratorskim, działającą przy Unii Europejskiej.

W sprawie "Sirius Star" przesłuchano już polską załogę, a także osoby związane z werbunkiem marynarzy na supertankowiec.

Prokurator Pietrzak nie chciała ujawnić, jakie czynności prowadzą śledczy w sprawie Polaków z chemikaliowca "Bow Asir". Ustalono dane personalne uprowadzonych polskich marynarzy. Podejmowane czynności objęte są tajemnicą śledztwa – powiedziała jedynie.

Wyjaśniła również, że śledztwo zlecono szczecińskiemu wydziałowi m.in. ze względu na fakt, że jednym z porwanych jest mieszkaniec tego miasta, a także z racji doświadczenia, które nabył wydział podczas śledztwa w sprawie porwanego wcześniej „Sirius Star”. Przetarliśmy już pierwsze szlaki - zaznaczyła.

Saudyjski supertankowiec "Sirius Star", wiozący 300 tysięcy ton ropy naftowej o wartości 100 milionów dolarów, został porwany przez somalijskich piratów 15 listopada ubiegłego roku ponad 800 km od wybrzeży Kenii. Porywacze zwolnili statek 9 stycznia po otrzymaniu 3 milionów dolarów okupu. Norweski statek "Bow Asir", pływający pod banderą Wysp Bahama, został natomiast uprowadzony 26 marca niedaleko wybrzeża Somalii. Na jego pokładzie oprócz pięciu polskich marynarzy jest również 19 Filipińczyków, Rosjanin, Litwin i norweski kapitan.