Problemy z wysyłaniem e-Deklaracji, serwery MF są przeciążone

Piątek, 29 kwietnia 2011 (14:22)

Resort finansów przyznaje, że podatnicy, którzy chcą skorzystać z internetowego rozliczenia PIT za 2010 r. mogą mieć kłopoty z wejściem do systemu e-Deklaracje. Problemy z systemem nie zwalniają nas jednak z obowiązku terminowego złożenia deklaracji.

O problemach z elektronicznymi deklaracjami poinformowali użytkownicy portalu gazeta.pl. Rzeczniczka prasowa resortu Małgorzata Brzoza przyznała, że ministerstwo otrzymuje sygnały, iż podatnicy nie mogą korzystać z systemu e-Deklaracje.

Informacje takie docierały do nas już w ubiegłym tygodniu. Zainstalowaliśmy dodatkowy serwer, który kilka razy zwiększył przepustowość systemu. Nie zakładaliśmy, że wszyscy będą z niego chcieli korzystać w ostatnich dniach rozliczenia - powiedziała Brzoza. Jej zdaniem ministerstwo nie ma w tej chwili możliwości technicznych na kolejne zwiększenie przepustowości systemu.

Rzeczniczka zaznaczyła, że deklaracje można składać od prawie czterech miesięcy, a resort przygotował szereg ułatwień dla podatników - m.in. dni otwarte urzędów skarbowych czy porady telefoniczne ekspertów z resortu dla podatników, którzy chcieli się rozliczyć.

Brzoza poinformowała, że brak możliwości przesłania deklaracji podatkowej przez internet nie zwalnia podatników z obowiązku terminowego rozliczenia PIT. Przypomniała, że można to zrobić np. osobiście w urzędzie skarbowym czy nadać listem poleconym. Wysyłając deklarację Pocztą Polską, jako datę rozliczenia przyjmuje się datę stempla pocztowego. W przypadku innych operatorów, np. firm kurierskich, liczy się data wpływu dokumentu do urzędu skarbowego - zwróciła uwagę.

Jutro urzędy skarbowe w całym kraju będą otwarte w godzinach od 9 do 13. Pracownicy będą pomagać w rozliczeniu podatku za 2010 r. Z kolei 2 maja urzędy będą pracować dłużej. Zgodnie z Ordynacją podatkową, podatek można rozliczać do końca kwietnia. Jednak w tym roku, ze względu na to, że ostatni dzień kwietnia przypada w dzień wolny od pracy, rozliczyć można się także 2 maja.

We wtorek MF rozpoczęło akcję Kiedy wpadnie pierwszy milion?, licząc że liczba PIT-ów za 2010 r. wysłanych przez internet sięgnie miliona. Resort zobowiązał się, że codziennie będzie informował o liczbie złożonych zeznań. Według wczorajszych danych, podatnicy przesłali za pomocą systemu 783 tys. e-Deklaracji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP