Prezydent Lech Kaczyński zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Nowela wprowadzała m.in. dwudniowe wybory i możliwość głosowania przez pełnomocnika w przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych.

Prezydent argumentuje, że dwudniowe głosowanie oznaczałoby pominięcie przepisów dotyczących ciszy wyborczej. Ponadto, według prezydenta, zmiany w prawie wyborczym powinny być uchwalane co najmniej 6 miesięcy przed wyborami. Decyzja prezydenta oznacza więc, że czerwcowe eurowybory odbędą się najprawdopodobniej według dotychczasowych przepisów, co oznacza, że głosowanie będzie jednodniowe.

Prezydent już zapowiedział, że postanowienie o terminie eurowyborów wyda 9 marca. We wszystkich krajach UE wybory muszą się odbyć między 4 a 7 czerwca 2009 roku. Zgodnie z nadal obowiązującymi przepisami ordynacji wyborczej do PE prezydent wyznacza datę wyborów w Polsce na dzień wolny od pracy w tym właśnie terminie, a zatem wszystko wskazuje na to, że wybory odbędą się w niedzielę 7 czerwca.