Po ewentualnym wyborze na prezydenta Donald Tusk nie powinien pozostawać szefem Platformy Obywatelskiej. Tak uważa zdecydowana większość Polaków, których instytut GfK Polonia zapytał o to na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Jeśli Donald Tusk wygra wybory prezydenckie, to wbrew obyczajowi może utrzymać funkcję szefa Platformy Obywatelskiej - stwierdził wicepremier Grzegorz Schetyna. Gość Kontrapunktu RMF FM i Newsweeka przyznał, że dla jego partii już od minionego poniedziałku trwa kampania przed wyborami... czytaj więcej

Zdecydowane "nie" dla możliwości łączenia w jednym ręku szefostwa partii i pełnienia najwyższego urzędu w państwie powiedziało aż 60 proc. Polaków. Możliwość taką dopuszcza jedynie 34 proc. badanych.

Ankieterzy zapytali też, kto byłby najlepszym kandydatem PO na prezydenta. Co do tego, że jest nim Donald Tusk, nie ma wątpliwości 36 proc. Polaków. Na Jerzego Buzka wskazało 18 proc. ankietowanych, na Radosława Sikorskiego - 12 proc. Andrzej Olechowski uzyskał 6 proc. wskazań, Bronisław Komorowski - 5 proc.

Warto przypomnieć, że w sobotnim Kontrapunkcie RMF FM i Newsweeka wicepremier Grzegorz Schetyna stwierdził, że jeśli Tusk wygra wybory prezydenckie, to wbrew obyczajowi może utrzymać funkcję szefa PO. Jednak konstytucjonaliści twierdzą zgodnie, że pomysł łączenia funkcji prezydenta i szefa partii jest niezgodny z obowiązującym prawem.