Ponad 64 tysiące złotych kosztował Kancelarię Prezydenta zakup 5 aparatów fotograficznych i 3 obiektywów – ustalili reporterzy RMF FM. Po co prezydentowi tak profesjonalny sprzęt?

Dwa aparaty to zwykłe automaty, czyli tanie urządzenia dla amatorów. Na uwagę zasługują trzy pozostałe, wszystkie renomowanej firmy Canon: jeden 1Ds Mark II i dwa EOS 5D.

Są to aparaty używane np. w profesjonalnych studiach fotograficznych, m.in. z uwagi na gigantyczną rozdzielczość matryc. Pierwszy aparat kosztuje ponad 30 tys. złotych; do tego obiektyw – ponad 7 tys. złotych. Posłuchaj relacji Romana Osicy:

Wg urzędników, sprzęt jest wykorzystywany do obsługi fotograficznej spotkań i wizyt prezydenta RP, a także wydarzeń organizowanych przez Kancelarię Prezydenta.

Trochę to dziwne, bo imprez prezydenckich raczej nie organizuje się w studiu fotograficznym. Niestety, nikt nie chciał wytłumaczyć nam tych nieścisłości.

Od trzech dni próbujemy umówić się na spotkanie z rzecznikiem prezydenckim, Maciejem Łopińskim. Bezskutecznie. Rok minął, a taniego państwa wciąż nie widać...