Nikt nie przeżył katastrofy samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką na pokładzie. Zginęło 96 osób. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zidentyfikował już ciało swego brata. Tu-154 rozbił się w rejonie Pieczerska podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Runął na ziemię około 2 km od pasa startowego.

W sobotę rano na lotnisku panowała gęsta mgła. Według naocznych świadków, maszynie nie udało się osiąść na ziemi, więc pilot poderwał ją w górę. W trakcie zawracania samolot zahaczył o drzewa i rozbił się. Później stanął w płomieniach.

Lech Kaczyński leciał do Smoleńska na uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni NKWD sprzed 70 lat.

Lech Kaczyński był senatorem, posłem, działaczem "Solidarności", prezesem NIK, ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka, prezydentem Warszawy. Urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie. Pochodził z inteligenckiej rodziny. Jego rodzice byli żołnierzami AK. W dzieciństwie wraz z bratem-bliźniakiem Jarosławem - obecnie prezesem Prawa i Sprawiedliwości - wystąpił w filmie "O dwóch takich, co ukradli księżyc".

To druga po Katyniu tragedia. Zginął intelektualny kwiat Polski - powiedział były prezydent Lech Wałęsa. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z tego jak życie jest kruche. Jak krótko tu jesteśmy - dodał.

Prezydenta żegnają przywódcy całego świata

Z przerażeniem i konsternacją przyjęliśmy wiadomość o wypadku samolotu polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nasze myśli i współczucie są z rodziną prezydenta oraz rodzinami wielu ofiar katastrofy. To polityczna i ludzka tragedia dla Polski, naszego sąsiada - powiedziała niemiecka kanclerz dziennikarzom w Berlinie. Jak dodała Lech Kaczyński kochał swój kraj, był wojowniczym Europejczykiem.

Prezydent USA Barack Obama podkreślił w swoim oświadczeniu, że Lech Kaczyński "był wybitnym mężem stanu, który odegrał kluczową rolę w ruchu Solidarności i był szeroko podziwiany w USA jako przywódca oddany sprawie postępu, wolności i ludzkiej godności". Kanclerz Niemiec Angela Merkel wspominała Lecha Kaczyńskiego jako "autentycznego reprezentanta interesów swojego kraju", który "kochał swój kraj, był wojowniczym Europejczykiem".

Wyrazy współczucia Polsce z powodu tragedii pod Smoleńskiem złożyła też sekretarz stanu USA Hillary Clinton. W swoim oświadczeniu podkreśliła, że prezydent Kaczyński był wybitnym bojownikiem o demokrację - i to nie tylko w Polsce. Stany Zjednoczone wspierają Polskę w tej trudnej godzinie. Tak jak kraj, któremu przewodził, prezydent Kaczyński był jednym z najbardziej wartościowych i zaufanych sojuszników Ameryki. Był dobrze znany w USA jako bojownik o demokrację przeciwko opresyjnemu reżimowi, człowiekiem, którego droga życiowa zaprowadziła ze Stoczni Gdańskiej do prezydentury wolnego kraju. Był niestrudzonym obrońcą wolności i praw człowieka nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie. Będziemy go długo pamiętać i będzie go nam brakować - czytamy w oświadczeniu.

W imieniu narodu rosyjskiego składam najgłębsze i najszczersze kondolencje narodowi polskiemu; przekazuję wyrazy współczucia i wsparcia rodzinom i bliskim ofiar - oznajmił. Wszyscy Rosjanie dzielą z wami ból i żałobę - swoje kondolencje złożył także prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew .

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy podkreślił, że Polska straciła wielkiego patriotę. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso żegnał Lecha Kaczyńskiego jako prawdziwego polskiego patriotę, jednocześnie oddanego Unii Europejskiej. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wspomniał prezydenta jako przyjaciela i wielkiego polskiego polityka.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM

Lista ofiar katastrofy samolotu

Port lotniczy Siewiernyj usytuowany jest 3 km na północ od stacji kolejowej Smoleńsk. Jest lotniskiem wojskowo-cywilnym. Jego pas startowy liczy 2500 metrów. Jest przystosowany do obsługi samolotów klasy A, B, C, D, i E.

Do 2009 roku stacjonował tam 103. pułk wojskowego lotnictwa transportowego Rosji. W październiku jednostka ta została rozformowana.

Oprócz maszyn wojskowych bazują tam samoloty doświadczalne zakładów lotniczych w Smoleńsku.