Premier Jarosław Kaczyński zawiesił szefa komisji spraw zagranicznych Pawła Zalewskiego w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Powód - ośmielił się krytykować minister spraw zagranicznych Annę Fotygę, która nie chciała odpowiadać na jego pytania o szczyt w Brukseli.

Rzecznik dyscypliny PiS Karol Karski na wniosek premiera wszczął postępowanie dyscyplinarne w sprawie Zalewskiego. Wyjaśnił, że powodem postępowania są działania i wypowiedzi Pawła Zalewskiego "kwestionujące politykę zagraniczną państwa".

Karski dodał, że zwrócił się do organów partii o dostarczenie mu odpowiednich dokumentów, będzie też rozmawiał z Zalewskim. Wtedy podejmie decyzję, z jakim wnioskiem zwróci się do sądu koleżeńskiego. Jak mówił, sąd może podjąć decyzję o ukaraniu naganą, zawieszeniem lub wydaleniem z partii.

Zalewski kieruje pracami sejmowej komisji spraw zagranicznych, przy okazji kolejnych roszad w rządzie był wymieniany jako kandydat na ministra spraw zagranicznych, a także marszałka Sejmu. W maju został wiceszefem PiS.