Premier Donald Tusk nie wyklucza, że pojedzie do Norwegii, żeby osobiście odebrać Pokojową Nagrodę Nobla, przyznaną w tym roku Unii Europejskiej. Zrobi tak, jeśli na podobny krok zdecydują się przywódcy wszystkich 27 unijnych krajów.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaprosił 27 przywódców europejskich do Oslo, gdzie odbędzie się ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla dla Unii Europejskiej. Zdaniem przewodniczącego, "tę wyjątkową okazję" szefowie państw i rządów wspólnoty powinni uczcić razem. czytaj więcej

Przebywający w Brukseli premier Donald Tusk powiedział, że jeśli szefowie rządów 27 państw Unii Europejskiej zdecydują, iż wszyscy będą odbierać Pokojową Nagrodę Nobla w Oslo, to on oczywiście też pojawi się na tej uroczystości. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy już wczoraj zaprosił 27 przywódców krajów unijnych do stolicy Norwegii. Ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla dla Unii odbędzie się 10 grudnia.

Nagroda ta jest "wielkim zaszczytem dla naszych krajów, naszych instytucji i przede wszystkim naszych obywateli" - oświadczył Van Rompuy na Twitterze krótko po otwarciu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Jak stwierdził, ma też nadzieję, że "wszyscy szefowie państw i rządów" wezmą udział w uroczystości wręczenia nagrody w Oslo.

Słyszałem, że kilka osób zapowiadało swoją wizytę w Oslo, ale jeszcze nie miałem czasu się zastanowić nad tym. Jeśli się zdecydujemy, że wszyscy szefowie rządów europejskich powinni stawić się w Oslo, to oczywiście Polski nie zabraknie, ale też się jakoś nie wyrywam - powiedział szef polskiego rządu.

Dla premiera Tuska, Pokojowa Nagroda Nobla dla Unii Europejskiej nie jest kontrowersyjna. Unia Europejska ciągle ma status organizacji, która na rzecz pokoju, równowagi i bezpieczeństwa w świecie, robi najwięcej - zaznaczył szef polskiego rządu.

Jak podzielimy te pieniądze, to nagroda trochę traci swój powab
- zażartował Tusk. Pytany na co powinna być przeznaczona nagroda finansowa, Tusk powiedział, że na cele związane z utrzymaniem pokoju na świecie. Niestety celów jest o wiele, wiele więcej, niż pieniędzy - zauważył Tusk.  

Do tej pory swój udział w uroczystości w Oslo zapowiadali szefowie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, Jose Manuel Barroso i Martin Schulz, oraz Van Rompuy.

Norweski Komitet Noblowski ogłosił 12 października, że laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie.