Po dwunastu dniach negocjacji dziś nad ranem w Poznaniu zakończyła się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – COP 14. Delegaci z prawie 200 krajów świata uzgodnili w stolicy Wielkopolski m.in. uruchomienie światowego funduszu adaptacyjnego.

Fundusz adaptacyjny zajął delegatom najwięcej czasu. To przez niego debata trwała jeszcze minionej nocy, ale to także najbardziej konkretne ustalenie konferencji klimatycznej w Poznaniu. Dzięki funduszowi kraje bogatsze będą składać się na rozwój ekologicznych inwestycji w krajach rozwijających się, co sprawi, że te biedniejsze kraje będą ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

W Poznaniu określono także mapę działań na najbliższy rok. Zadania zapisane w harmonogramie trzeba będzie wykonać, aby w grudniu 2009 r. w Kopenhadze można było podpisać dokument ze szczegółowymi liczbami, jak każdy kraj będzie walczył z ociepleniem na Ziemi.

W poznańskim szczycie, jak wynika z informacji sekretariatu Ramowej Konwencji ONZ na rzecz zmian klimatu, wzięło udział ponad 12 tysięcy uczestników; do dyspozycji uczestników Konferencji oddano 42 000 metrów kwadratowych powierzchni konferencyjnej na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Adama Górczewskiego: