Ryszard Grobelny, który od 1998 roku jest prezydentem Poznania poinformował, że w najbliższych wyborach będzie się ubiegał o kolejną, piątą kadencję na tym stanowisku. W trakcie uroczystej sesji rady miasta, zwoływanej w imieniny patronów Poznania, powiedział, że "pragnie pracować dla Poznania, by spełniać jego i jego mieszkańców marzenia".

Grobelny wystartuje jako kandydat niezależny, z własnym komitetem wyborczym. Liczy, że kolejna kadencja będzie "kadencją współpracy, która pozwoli rozwiązywać codzienne problemy poznaniaków". Jak mało kto mam poczucie, że znam tu każdy fyrtel (zakątek), znam oczekiwania i potrzeby poznaniaków. Pragnę dalej pracować dla Poznania, by spełniać jego i jego mieszkańców marzenia - zadeklarował.  Poznaniacy wiedzą, że jestem osobą, której niezwykle zależy na rozwoju miasta Poznania - rozwoju i wzroście znaczenia - podkreślił.

Na razie nie wiadomo, kogo wystawią, lub kogo poprą w Poznaniu najważniejsze partie. Lider wielkopolskich struktur PO Rafał Grupiński powiedział w niedzielę, że partia przedstawi swojego kandydata w ciągu najbliższych dwóch tygodni.  Niewykluczone, że będzie to przedsiębiorca Jacek Jaśkowiak.

Prawo i Sprawiedliwość ma przedstawić swojego kandydata na początku lipca. O fotel prezydenta starał się będzie szef wielkopolskich struktur partii, poseł Tadeusz Dziuba, albo poznański radny Szymon Szynkowski vel Sęk.

SLD wystawi w wyborach szefa partii w Poznaniu Tomasza Lewandowskiego.

Ryszard Grobelny ma 51 lat, jest poznaniakiem, absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 1990 roku uzyskał mandat miejskiego radnego. W latach 1992 - 1998 był członkiem zarządu miasta Poznania. W grudniu 1998 r. został wybrany na stanowisko prezydenta miasta.