Pożar składowiska odpadów w Szczecinie. Dym widoczny z daleka

Czwartek, 20 września 2018 (18:31)
Aktualizacja: Piątek, 21 września 2018 (00:04)

Pożar składowiska elektro-śmieci w Szczecinie-Dąbiu został opanowany. Strażacy rozpoczęli dogaszanie, które może potrwać nawet do rana. Nadal unosi się nad miejscem pożaru gryzący dym. Służby zalecają mieszkańcom Szczecina, aby zamknęli na wszelki wypadek okna.

Na składowisku odpadów wielkogabarytowych był m.in. stary sprzęt gospodarstwa domowego.

Informacje o pożarze strażacy otrzymali po godzinie 16. Składowisko zajęło się od pożaru maszyny rozdrabniającej złom. 

W akcji gaśniczej wzięło udział 41 zastępów - w sumie 107 strażaków. Cały czas nad miejscem pożaru unosi się dym. Dlatego służby informują mieszkańców, aby na wszelki wypadek zamknęli okna.

Komunikat wojewody

Po pożarze specjalny komunikat wydał wojewoda. Oto jego treść:

"Po pożarze składowiska złomu i odpadów w Szczecinie

43 zastępy Straży Pożarnej zaangażowane były w akcję gaszenia pożaru, który wybuchł na składowisku złomu i odpadów elektronicznych przy ul. Pomorskiej w Szczecinie dziś przed godziną 16.00. W późnych godzinach wieczornych dogaszano pożar.

- Trwa proces dogaszania, teren po pożarze polewany jest wodą - wyjaśnia st. bryg Jacek Rudziński, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie - jeszcze przez kilka godzin nad paleniskiem będzie unosił się dym, ale w przeważającej większości to para wodna.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie informuje, że w trakcie pożaru jakość powietrza uległa znacznemu pogorszeniu. Stwierdzono zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko - starszych i dzieci, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatyków i innych, podatnych na zanieczyszczenia.

W związku z tym należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza przy wystąpieniu kaszlu lub podrażnień gardła.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie na bieżąco badają jakość powietrza i wody. W przedsiębiorstwie, na terenie którego doszło do pożaru zostanie przeprowadzona kontrola przestrzegania wymogów ochrony środowiska.

Aktualne dane dotyczące jakości powietrza znajdują się na stronie internetowej https://powietrze.wios.szczecin.pl

Jakość powietrza w rejonie pożaru i w Szczecinie będzie badana również w kolejnych dniach przez WIOŚ."

 


Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM/PAP